GALLERIES
 
Potsdamer Straße 85, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 31 99 81 01 , Website, Map

Tue–Sat: 11–6pm and by appointment

 
27 Apr – 08 Jun 2019 Björn Dahlem Club Strangeness (Hubble Ultra Deep Space)
27 Apr – 08 Jun 2019
Björn Dahlem
Club Strangeness (Hubble Ultra Deep Space)
Potsdamer Strasse 77-87, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 6449 31510, Website, Map

Tue-Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 22 Jun 2019 Bernar Venet Indeterminacy
26 Apr – 22 Jun 2019
Bernar Venet
Indeterminacy
Goethestr. 79, 10623 Berlin
T: +49 (0) 30 6150 7448, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 03 Aug 2019 Matt Saunders Duets
27 Apr – 03 Aug 2019
Matt Saunders
Duets
Schöneberger Ufer 61, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 2639 7620, Website, Map

Tue-Sat: 12–6pm and by appointment

 
27 Apr – 29 Jun 2019 Veit Laurent Kurz Nutrition and Drama
27 Apr – 29 Jun 2019
Veit Laurent Kurz
Nutrition and Drama
Weydingerstr. 10, 10178 Berlin
T: + 49 (0)30 23 45 73 16, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm.

 
27 Apr – 06 Jul 2019 Raphaela Vogel Vogelspinne
27 Apr – 06 Jul 2019
Raphaela Vogel
Vogelspinne
Rosa-Luxemburg-Str. 15, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 2345 7316, Website, Map

Wed–Sat: 12am–6pm

 
Please contact for information
Fasanenstr. 30, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 88 62 40 56, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Michael Krebber Wirklichkeit erschlägt Kunst
26 Apr – 15 Jun 2019
Michael Krebber
Wirklichkeit erschlägt Kunst
Charlottenstr. 13 / Buchmann Box – Charlottenstr. 75, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 258 999 29, Website, Map

Tue–Sat: 11am-6pm; Box Wed-Sat: 2–6pm and by appointment

 
26 Apr – 29 Jun 2019 Nigel Cooke Spring in Fialta
26 Apr – 29 Jun 2019
Nigel Cooke
Spring in Fialta
Karl-Marx-Allee 45, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 24 08 81 30, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 08 Jun 2019 Stefanie Heinze Odd Glove
26 Apr – 08 Jun 2019
Stefanie Heinze
Odd Glove
21 Jun – 03 Aug 2019 Peter Piller
Markgrafenstr. 67, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 24 00 86 30, Website, Map

Tue-Sat: 11am-6pm

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Asta Gröting Not feeling too cheerful: reclining figures, facades and more
27 Apr – 01 Jun 2019
Asta Gröting
Not feeling too cheerful: reclining figures, facades and more
08 Jun – 20 Jul 2019 Caroline Mesquita
08 Jun – 20 Jul 2019 Erik Schmidt
Ritterstrasse 2A, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 35512054, Website, Map

Tue–Fri: 12–6pm, Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Sol Calero Archivos Olvidados
26 Apr – 15 Jun 2019
Sol Calero
Archivos Olvidados
26 Apr – 15 Jun 2019 CONGLOMERATE A TV Network produced by Sol Calero, Ethan Hayes-Chute, Derek Howard, Christopher Kline and Dafna Maimon
26 Apr – 15 Jun 2019
CONGLOMERATE
26 Apr – 15 Jun 2019BUNGALOW Juan Antonio Olivares Vespula Vulgaris
26 Apr – 15 Jun 2019
Juan Antonio Olivares
Vespula Vulgaris
26 Apr – 15 Jun 2019PORCINO Nona Inescu
26 Apr – 15 Jun 2019
Nona Inescu
29 Jun – 24 Aug 2019 Heike Kabisch frothing, you and I
30 Jul – 19 Aug 2019 Summer break
Fasanenplatz / Fasanenstrasse 61 , 10719 Berlin
T: +49 (0)30 28 39 11 53, Website, Map

Tue-Sat: 11am–6pm

 
25 May – 07 Sep 2019 Kunst über Kunst
Bleibtreustraße 41, (Eingang über Mommsenstraße 4), 10623 Berlin
T: +49 (0)30 28 39 11 53, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
04 May – 08 Jun 2019 Luca Trevisani Pièce Unique IV
04 May – 08 Jun 2019
Luca Trevisani
Pièce Unique IV
Grolmanstrasse 32/33, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 88 77 71 67, Website, Map

Mon–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 01 Jun 2019 Eberhard Havekost U Say Love
26 Apr – 01 Jun 2019
Eberhard Havekost
U Say Love
26 Apr – 01 Jun 2019 Tal R Jew Cherry, Clown and Congo
26 Apr – 01 Jun 2019
Tal R
Jew Cherry, Clown and Congo
08 Jun – 13 Jul 2019 Max Beckmann, Cecily Brown, Ella Kruglyanskaya, Dana Schutz
Fasanenstrasse 29, 10719 Berlin
T: +(0)30 5485 8480, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Clemens Krauss 100 Cuts
27 Apr – 15 Jun 2019
Clemens Krauss
100 Cuts
22 Jun – 31 Aug 2019 Milen Till The Signature Collection
Tempelhofer Damm 2, 12101 Berlin
T: +49 (0)30 259 2449 0 , Website, Map

Wed–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 31 Aug 2019 Werke aus der Sammlung Unruh
27 Apr – 31 Aug 2019
Werke aus der Sammlung Unruh
Linienstrasse 23, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 243 424 62, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
26 Apr – 29 Jun 2019 Julian Charrière Silent World
26 Apr – 29 Jun 2019
Julian Charrière
Silent World
Auguststr. 26, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 280 66 05, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 01 Jun 2019 Martin Eder DYSTOPIA
26 Apr – 01 Jun 2019
Martin Eder
DYSTOPIA
23 – 25 May 2019Showroom Yehudit Sasportas
06 Jun – 03 Aug 2019 Ricarda Roggan
Torstraße 220, 10115 Berlin
T: +40 (0)30 308 779 40, Website, Map

Tue–Fri: 2–6pm, Sat: 11am–6pm

 
24 Apr – 15 Jun 2019 Signe Pierce Reflexxxions + opening performance, 7pm
24 Apr – 15 Jun 2019
Signe Pierce
Reflexxxions
Fasanenstrasse 61, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 883 98 97, Website, Map

By appointment only

 
25 Apr – 08 Jun 2019 Imi Knoebel Neue Arbeiten
25 Apr – 08 Jun 2019
Imi Knoebel
Neue Grünstrasse 12, 10179 Berlin
T: +49 (0)30 50 59 68 20, Website, Map

Tue-Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 27 Jul 2019 Richard Long
26 Apr – 27 Jul 2019
Richard Long
Potsdamer Straße 77–87, Haus H, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 74 78 03 85, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
Please contact for information
Kantstrasse 154 A , 10623 Berlin
T: +49 (0)30 31 01 42 67, Website, Map

Thu-Sat: 1-6pm

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Mathieu Malouf
27 Apr – 01 Jun 2019
Mathieu Malouf
06 Jun – 13 Jul 2019 Marie Angeletti
Schöneberger Ufer 59, 10785 Berlin

Wed–Sat: 1–6pm

 
26 Apr – 01 Jun 2019 Femke Herregraven corrupted air
26 Apr – 01 Jun 2019
Femke Herregraven
corrupted air
Niebuhrstr. 5, 10629 Berlin
T: +49 (030) 889 29 10, Website, Map

Mon–Fri: 9am–6pm, Sat: 11am–2pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Abraham David Christian
26 Apr – 15 Jun 2019
Abraham David Christian
Mommsenstrasse 67, 10629 Berlin
T: +49 (0) 30 88 71 66 68, Website, Map

Wed–Fri: 11am–6pm, Sat: 11am–4pm and by appointment (18.7.–17.8.: limited opening)

 
26 Apr – 25 May 2019 Okka-Esther Hungerbühler Ich zeige mich von der vorteilhaftesten Seite
26 Apr – 25 May 2019
Okka-Esther Hungerbühler
Ich zeige mich von der vorteilhaftesten Seite
26 Apr – 25 May 2019 Lois Dodd Flashings
26 Apr – 25 May 2019
Lois Dodd
Flashings
31 May – 04 Jul 2019 Robert Vellekoop
Bleibtreustraße 45, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 346 49 78 50, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
25 Apr – 29 Jun 2019 Adam Pendleton Who We Are
25 Apr – 29 Jun 2019
Adam Pendleton
Who We Are
Goethestraße 2/3, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 346 49 78 50, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
25 Apr – 29 Jun 2019 Adam Pendleton Who We Are
25 Apr – 29 Jun 2019
Adam Pendleton
Who We Are
Potsdamer Straße 96, 10785 Berlin
T: +49 (0) 30 9837 4477, Website, Map

Wed–Sat: 11am–6pm or by appointment

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Longan Yida He, Kim Heecheon, Wenmin Tong, Evelyn Taocheng Wang curated by Aimee Lin
27 Apr – 01 Jun 2019
Longan
Yida He, Kim Heecheon, Wenmin Tong, Evelyn Taocheng Wang
Potsdamer Str. 63, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 259 272 50 , Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 03 Aug 2019 Art & Language Devinera qui Pourra (Figure it out who can)
27 Apr – 03 Aug 2019
Art & Language
Devinera qui Pourra (Figure it out who can)
Potsdamer Straße 83, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 39 40 48 40, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 13 Jul 2019 Michael Buthe Die Tagebücher und Buchobjekte 1963–1994
27 Apr – 13 Jul 2019
Michael Buthe
Die Tagebücher und Buchobjekte 1963–1994
Brüderstr. 10, 10178 Berlin
T: + 49 (0)30 3988 038 0, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm (and by appointment)

 
16 Feb – 29 May 2019 James Lee Byars The Palace of Perfect
16 Feb – 29 May 2019
James Lee Byars
The Palace of Perfect
Kaiserdamm 118, 14057 Berlin
T: +49 (0)30 28 87 78 82, Website, Map

By appointment

 
27 Apr – 04 Jul 2019 Life, Liberty and the Pursuit of Happiness William N. Copley, Robert Frank, Saul Leiter, Saul Steinberg in cooperation with Galerie Friese, venue: Meierottostrasse 1, 10719 Berlin
27 Apr – 04 Jul 2019
Life, Liberty and the Pursuit of Happiness
William N. Copley, Robert Frank, Saul Leiter, Saul Steinberg
Weydingerstr. 6, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 27581291, Website, Map

Tue–Sat, 11am–6pm

 
27 Apr – 21 Jun 2019 Alice Tippit Delicious Sister
27 Apr – 21 Jun 2019
Alice Tippit
Delicious Sister
Prinzessinnenstr. 29, 10969 Berlin
T: + 49 (0)30 40 50 49 53, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 08 Jun 2019 Elizabeth Jaeger Brine
27 Apr – 08 Jun 2019
Elizabeth Jaeger
Brine
22 Jun – 24 Aug 2019 Restaged Group show
Kulmer Straße 17 , 10738 Berlin
T: +49 (0)162 70100 44, Website, Map

Thu–Sat: 12–6pm and by appointment

 
25 Apr – 25 May 2019 Curating Makes No Sense FLAME
25 Apr – 25 May 2019
Curating Makes No Sense
FLAME
30 May – 29 Jun 2019 Gerrit Frohne-Brinkmann Corpse Flowers
Potsdamer Str. 97, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 97 00 50 99, Website, Map

Thu–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
26 Apr – 27 Jul 2019 Jorinde Voigt Prototypes and Multiples
26 Apr – 27 Jul 2019
Jorinde Voigt
Prototypes and Multiples
Alexandrinenstraße 118-121, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 26 10 30 80, Website, Map

Tue–Sat: 10am–6pm, Sun: 12–6pm

 
27 Apr – 26 May 2019 Camille Henrot Tuesday (Chapel)
27 Apr – 26 May 2019
Camille Henrot
Tuesday
27 Apr – 26 May 2019 Matthias Weischer (Nave)
27 Apr – 26 May 2019
Matthias Weischer
08 Jun – 04 Aug 2019 Kathryn Andrews (Nave)
08 Jun – 04 Aug 2019 Anselm Reyle (Chapel)
Lindenstraße 35, 10969 Berlin
T: + 49 (0)30 31 16 67 70, Website, Map

Tue–Sat: 12m–6pm

 
27 Apr – 28 Jun 2019 Clegg & Guttmann and Franz Erhard Walther
27 Apr – 28 Jun 2019
Clegg & Guttmann and Franz Erhard Walther
Kohlfurter Straße 41/43 , 10999 Berlin
T: +49 (0)30 688 127 10, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 13 Jul 2019 Pieter Schoolwerth Virtual Relief
27 Apr – 13 Jul 2019
Pieter Schoolwerth
Virtual Relief
Kurfürstenstr. 24/25, 10785 Berlin
T: +49(0)30 219 72 220, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 22 Jun 2019 Math Bass To Name A Few
27 Apr – 22 Jun 2019
Math Bass
To Name A Few
28 Jun – 31 Aug 2019 Sharon Hayes
Rudi-Dutschke-Str. 26, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 2529 2221, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 22 Jun 2019 Fabian Knecht Bruch
26 Apr – 22 Jun 2019
Fabian Knecht
Bruch
29 Jun – 27 Jul 2019 Ella Littwitz
Potsdamer Straße 63, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 394 09 68 50, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 22 Jun 2019 Natalia Stachon A Plot of Undiscovered Ground
27 Apr – 22 Jun 2019
Natalia Stachon
A Plot of Undiscovered Ground
Friedrichstraße 17, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 5462 2140, Website, Map

Tue–Fri: 11am–6pm, Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Axel Hütte Kosmos Tropical
26 Apr – 15 Jun 2019
Axel Hütte
Kosmos Tropical
21 Jun – 03 Aug 2019 Mischa Kuball Berlin Floater 2019 – after Marfa Floater silver/gold, Marfa, 2009
Schaperstrasse 14, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 31 56 65 80, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Daniel Knorr Dip in the past
26 Apr – 15 Jun 2019
Daniel Knorr
Dip in the past
29 Jun – 31 Aug 2019 Group show
Weydingerstr. 2/4, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 40 04 26 41, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Stefan Müller Schlendern im Verweilen
27 Apr – 15 Jun 2019
Stefan Müller
Schlendern im Verweilen
27 Apr – 15 Jun 2019 deadwood curated by Kai Matsumiya / Kabinett
27 Apr – 15 Jun 2019
deadwood
22 Jun – 03 Sep 2019 Alf Lechner Alf Lechner. Estate
Goethestraße 2, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 7545 4290, Website, Map

Thu–Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 01 Jun 2019Würfel Das Würfel Projekt
26 Apr – 01 Jun 2019
Das Würfel Projekt
Linienstrasse 119 ABC, 10115 Berlin
T: +49 (0)30 2857 550, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 30 May 2019 Jana Euler Great White Fear
26 Apr – 30 May 2019
Jana Euler
Great White Fear
06 Jun – 20 Jul 2019 Emily Sundblad
Linienstr. 155, 10115 Berlin
T: +49 (0)30 288 772 77,Map

Tue–Sat: 11am–6pm (27.04.–04.05. daily 11am–7pm)

 
27 Apr – 25 May 2019 Thomas Bayrle Haufen i.Fon’s
27 Apr – 25 May 2019
Thomas Bayrle
Haufen i.Fon’s
27 Apr – 10 Aug 2019 Rirkrit Tiravanija untitled 2019 (beauté esthétique with no shampoo)
27 Apr – 10 Aug 2019
Rirkrit Tiravanija
untitled 2019 (beauté esthétique with no shampoo)
08 Jun – 10 Aug 2019 Thilo Heinzmann Pantaloni
Glogauer Straße 17, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 922 837 88, Website, Map

Tue–Sat: 3–7pm

 
27 Apr – 12 Jun 2019 Cian Dayrit Beyond the God’s Eye
27 Apr – 12 Jun 2019
Cian Dayrit
Beyond the God’s Eye
22 Jun – 26 Jul 2019 POSTCENTRAL curated by Navine G. Khan-Dossos
Lindenstr. 34, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 206 14 83, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Rémy Zaugg I, myself. (27.4., 3pm: Introduction by Eva Schmidt)
27 Apr – 01 Jun 2019
Rémy Zaugg
I, myself.
08 Jun – 27 Jul 2019 Harvey Quaytman
Karl-Marx-Allee 82, 10243 Berlin
T: +49 (0)30 275 950 770, Website, Map

Mon-Fri: 11-6pm

 
26 Apr – 21 Jun 2019 Beth Letain ultrapath
26 Apr – 21 Jun 2019
Beth Letain
ultrapath
Lindenstr. 34, 10696 Berlin

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 22 Jun 2019 Elina Brotherus I Am Still Alive
27 Apr – 22 Jun 2019
Elina Brotherus
I Am Still Alive
Potsdamer Strasse 77-87 Building G (Second Backyard), 10785 Berlin
T: + 49 (0)30 39 80 52 36, Website, Map

Tue–Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Horia Damian
26 Apr – 15 Jun 2019
Horia Damian
28 Jun – 27 Jul 2019 Summer exhibition
Alt-Moabit 110, 10559 Berlin
T: +49 (0)30 25 93 46 51, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Anne Neukamp ALT-MOA-BIT
27 Apr – 15 Jun 2019
Anne Neukamp
ALT-MOA-BIT
22 Jun – 07 Sep 2019 Ferenc Ficzek
Schöneberger Ufer 61, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 246 492 00, Website, Map

Tue–Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 25 Jun 2019 Daniel Lergon Rotverschiebung
26 Apr – 25 Jun 2019
Daniel Lergon
Rotverschiebung
04 Jun – 13 Jul 2019 Marilia Furman
Schöneberger Ufer 71, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 25 93 86 07, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 29 Jun 2019 Ernst Wilhelm Nay Späte Bilder / Late Paintings
26 Apr – 29 Jun 2019
Ernst Wilhelm Nay
Späte Bilder / Late Paintings
Potsdamer Strasse 81 E, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 37 44 33 133, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Ryan Gander Some Other Life
26 Apr – 15 Jun 2019
Ryan Gander
Some Other Life
27 Jun – 10 Aug 2019 Tao Hui, Christoph Keller, Hito Steyerl
Charlottenstr. 24, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 2060 8990, Website, Map

Tue–Sat: 12–6pm and by appointment

 
27 Apr – 29 Jun 2019 Alice Aycock Twister Grande
27 Apr – 29 Jun 2019
Alice Aycock
Twister Grande
27 Apr – 29 Jun 2019 Jonathan Lasker Recent Paintings
27 Apr – 29 Jun 2019
Jonathan Lasker
Recent Paintings
Streustraße 90, 13086 Berlin
T: +49 (0)30 9302 8725, Website, Map

Wed–Sat: 1–6pm and by appointment

 
06 Apr – 08 Jun 2019 Alexander Iskin
06 Apr – 08 Jun 2019
Alexander Iskin
Genthiner Str. 36, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 261 032 83, Website, Map

Mon–Fri: 10am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Kaspar Müller Why always me?
26 Apr – 15 Jun 2019
Kaspar Müller
Why always me?
Prinzessinnenstr. 29, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 80 92 1977, Website, Map

Wed–Sat: 12–6pm and by appointment

 
26 Apr – 22 Jun 2019 Xiyao Wang Peach Blossom Spring Story
26 Apr – 22 Jun 2019
Xiyao Wang
Peach Blossom Spring Story
Oranienburger Str. 18, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 28 88 40 30, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 27 Jul 2019 Peter Fischli   David Weiss Haus
27 Apr – 27 Jul 2019
Peter Fischli   David Weiss
Haus
27 Apr – 27 Jul 2019 Reinhard Mucha Mucha Unnötig – Das Ende vom Lied
27 Apr – 27 Jul 2019
Reinhard Mucha
Mucha Unnötig – Das Ende vom Lied
27 Apr – 27 Jul 2019 Andrea Robbins and Max Becher NATIVIST AMERICANS
27 Apr – 27 Jul 2019
Andrea Robbins and Max Becher
NATIVIST AMERICANS
Kottbusser Damm 7, 3rd floor, 10967 Berlin
T: +49 (0) 30 2861 0803, Website, Map

Wed–Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 22 Jun 2019 Jesse Stecklow Ditto
26 Apr – 22 Jun 2019
Jesse Stecklow
Ditto
29 Jun – 03 Aug 2019 Gaby Sahhar
Markgrafenstr. 68, Passage, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 28 39 03 47, Website, Map

Tue–Fri: 11am–6pm, Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 01 Jun 2019 Anne-Mie van Kerckhoven Unweit von dir
26 Apr – 01 Jun 2019
Anne-Mie van Kerckhoven
Unweit von dir
07 Jun – 31 Jul 2019 #Sheroes
Pohlstraße 64, 10785 Berlin
T: +49   (0)30  86 43 01 20, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Šejla Kamerić We come with a bow
26 Apr – 15 Jun 2019
Šejla Kamerić
We come with a bow
Kohlfurter Strasse 41/43, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 26 24 284, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Frieda Toranzo Jaeger Deep Adaptation.
27 Apr – 15 Jun 2019
Frieda Toranzo Jaeger
Deep Adaptation.
Bundesallee 221, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 2391 9560, Website, Map

Thu–Sat: 1–6pm

 
22 Jun – 03 Aug 2019 Alex Becerra
Knesebeckstraße 95, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 48 49 36 00, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Florian Meisenberg & David Renggli
27 Apr – 01 Jun 2019
Florian Meisenberg & David Renggli
Gallery & Art Bookshop
Schöneberger Ufer 65, 3rd Floor, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 28 38 53 52, Website, Map

Tue–Fri: 1–6pm, Sat: 12m–6pm

 
27 Apr – 27 Jul 2019 Kim Yong-Ik This is not the answer
27 Apr – 27 Jul 2019
Kim Yong-Ik
This is not the answer
Schönleinstrasse 5 / 1st courtyard 1st floor, 10967 Berlin
T: +49 (0)30 64 82 00 49, Website, Map

Wed–Sat: 2–6pm and by appointment

 
19 Apr – 15 Jun 2019 #SADEME Federica Dauri, Pierre Molinier, Man Ray, Michael Sayles, Louis-Philippe Scoufaras, Anton Stoianov
19 Apr – 15 Jun 2019
#SADEME
Federica Dauri, Pierre Molinier, Man Ray, Michael Sayles, Louis-Philippe Scoufaras, Anton Stoianov
Lindenstr. 35, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 61 10 73 75 , Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 08 Jun 2019 Dominik Lejman Haptic Aphorisms
27 Apr – 08 Jun 2019
Dominik Lejman
Haptic Aphorisms
28 Jun – 31 Aug 2019 Zofia Kulik & KwieKulik Quotes from the Archive
Goethestraße 82, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 318 099 00, Website, Map

Tue–Sat: 11am–7pm

 
25 Apr – 27 Jul 2019 Burçak Bingöl Interrupted Halfway Through
25 Apr – 27 Jul 2019
Burçak Bingöl
Interrupted Halfway Through
Mansteinstraße 5, 10783 Berlin
T: +49 (0)30 28 59 89 07, Website, Map

Tue–Sat: 12n–6pm

 
06 Apr – 01 Jun 2019 Peter Duka Antibeichte
06 Apr – 01 Jun 2019
Peter Duka
Antibeichte
INSTITUTIONS
 
Hanseatenweg 10, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 200 57 2000, Website, Map

Tue–Sun:10am–8pm

 
30 Apr – 02 Jun 2019 Karin Sander Telling Art and Futures – Die Dialektik des Utopischen
30 Apr – 02 Jun 2019
Karin Sander
Telling Art and Futures – Die Dialektik des Utopischen
16 – 31 May 2019Tanz, Film, Improvisation Moving Sand / Topos Ein audiovisueller Essay / 16.5. 7pm, 29.–31.5. 8pm
16 – 31 May 2019
Moving Sand / Topos
18 May – 02 Jun 2019 Eran Schaerf Schnappschuss daily: 18.5.–2.6., 5pm / www.wokommenwirhin.de
18 May – 02 Jun 2019
Eran Schaerf
Schnappschuss
18 May – 02 Jun 2019 Wo kommen wir hin. Ein künstlerisches Forschungslabor
18 May – 02 Jun 2019
Wo kommen wir hin. Ein künstlerisches Forschungslabor
Pariser Platz 4, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 200 571 000, Website, Map

Daily: 10am–8pm

 
12 Apr – 10 Jun 2019 Eileen Gray E.1027 Master Bedroom
12 Apr – 10 Jun 2019
Eileen Gray
E.1027 Master Bedroom
05 May – 16 Jun 2019 Erlesene Bibliotheken Aus den Sammlungen der Akademie
05 May – 16 Jun 2019
Erlesene Bibliotheken
24 – 25 May 2019 Mythen – Bauhäuser – Dogmen 24.5. 2.30pm, 25.5. 10am
Alte Jakobstr. 124-128, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 78 90 26 00, Website, Map

Wed-Mon: 10am-6pm

 
05 Apr – 12 Aug 2019 Lotte Laserstein Von Angesicht zu Angesicht
05 Apr – 12 Aug 2019
Lotte Laserstein
Von Angesicht zu Angesicht
27 Apr – 19 Aug 2019 Realities:united. Fazit
27 Apr – 19 Aug 2019
Realities:united. Fazit
01 May – 27 Jul 2019 André Kirchner Stadtrand Berlin
01 May – 27 Jul 2019
André Kirchner
Stadtrand Berlin
Amerika Haus
Hardenbergstraße 22-24, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 28 444 160, Website, Map

Daily 11am-8pm

 
16 Mar – 01 Jun 2019 Boris Mikhailov Before Sleep / After Drinking
16 Mar – 01 Jun 2019
Boris Mikhailov
Before Sleep / After Drinking
16 Mar – 01 Jun 2019 Cortis & Sonderegger Double Take
16 Mar – 01 Jun 2019
Cortis & Sonderegger
Double Take
08 Jun – 08 Sep 2019 Elfie Semotan Retrospektive
08 Jun – 08 Sep 2019 Food for the Eyes Die Geschichte des Essens in der Fotografie
14 Sep – 01 Dec 2019 Robert Frank Unseen
14 Sep – 01 Dec 2019 No Photos! 30 Jahre Clubkultur in Berlin
07 Dec 2019 – 08 Mar 2020 C/O Berlin Talent Award
07 Dec 2019 – 08 Mar 2020 Christopher Williams
Oranienstraße 161, 10969 Berlin

Tue–Sun: 12–7pm

 
12 Apr – 09 Jun 2019 Minerva Cuevas No Room To Play
12 Apr – 09 Jun 2019
Minerva Cuevas
No Room To Play
20 Jun – 11 Aug 2019 Deep Sounding – History as Multiple Narratives curated by Anna-Catharina Gebbers, Melanie Roumiguière
Haus Huth
Alte Potsdamer Str. 5, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 25 94 14 20, Website, Map

Daily 11am–6pm, admission free

 
24 Nov 2018 – 10 Jun 2019 Evoking Reality. Konstitution von Wirklichkeit in Fotografie und Videokunst Mustafah Abdulaziz, Jane Alexander, Clément Cogitore, Cao Fei curated by Renate Wiehager and Nadine Isabelle Henrich
24 Nov 2018 – 10 Jun 2019
Evoking Reality. Konstitution von Wirklichkeit in Fotografie und Videokunst
Mustafah Abdulaziz, Jane Alexander, Clément Cogitore, Cao Fei
06 Jul 2019Compiled and arranged by Gerwald Rockenschaub Sound on the 4th Floor, 3–6pm
Niederkirchnerstr. 7, 10963 Berlin
T: +49 (0)30 25 48 60, Website, Map

Wed–Mon: 10am–7pm, Tue: Closed

 
22 Mar – 16 Jun 2019 And Berlin Will Always Need You Kunst, Handwerk und Konzept Made in Berlin
22 Mar – 16 Jun 2019
And Berlin Will Always Need You
25 Apr – 28 Jul 2019 Theaster Gates The Black Image Corporation
25 Apr – 28 Jul 2019
Theaster Gates
The Black Image Corporation
Invalidenstr. 50/51, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 39 78 34 11, Website, Map

Tue, Wed, Fri: 10am–6pm; Thu: 10am–8pm; Sat, Sun: 11am–6pm

 
ongoing Die Sammlungen. The Collections. Les Collections. Major works from the Nationalgalerie, the Marx and Marzona Collections as well as the Friedrich Christian Flick Collection at Hamburger Bahnhof in varying constellations
ongoing
Die Sammlungen. The Collections. Les Collections.
01 Nov 2018 – 08 Sep 2019 Der Elefant im Raum Skulpturen aus der Sammlung Marx und der Sammlung der Nationalgalerie
01 Nov 2018 – 08 Sep 2019
Der Elefant im Raum
15 Dec 2018 – 29 Sep 2019 Local Histories Jenny Holzer, Donald Judd, Konrad Lueg, Bruce Nauman
15 Dec 2018 – 29 Sep 2019
Local Histories
Jenny Holzer, Donald Judd, Konrad Lueg, Bruce Nauman
29 Mar – 01 Sep 2019 Jack Whitten Jack’s Jacks
29 Mar – 01 Sep 2019
Jack Whitten
Jack’s Jacks
12 Apr – 15 Sep 2019 Emil Nolde Eine deutsche Legende. Der Künstler im Nationalsozialismus "Neue Galerie" im Hamburger Bahnhof
12 Apr – 15 Sep 2019
Emil Nolde
Eine deutsche Legende. Der Künstler im Nationalsozialismus
26 Apr – 06 Oct 2019 Andreas Mühe Mischpoche
26 Apr – 06 Oct 2019
Andreas Mühe
Mischpoche
23 May 2019Perspektivwechsel Christian Kravagna Abstraktion und Schwarze Geschichte 6pm
Lützowplatz 9 , 10785 Berlin
T: +49 (0)30 261 38 05, Website, Map

Tue–Sun: 11–6pm

 
21 Mar – 26 May 2019 GLOBAL NATIONAL curated by Raimar Stange
21 Mar – 26 May 2019
GLOBAL NATIONAL
06 Apr – 20 Oct 2019HaL Hofskulptur #4 Andreas Koch
06 Apr – 20 Oct 2019
Andreas Koch
06 Apr – 26 May 2019 Entering, Permanent, Welt, Attrappe curated by Andreas Koch and Peter K. Koch (Studiogalerie)
06 Apr – 26 May 2019
Entering, Permanent, Welt, Attrappe
22 May 2019 Does art against The Right exist? Harald Welzer in conversation with Raimar Stange, 7pm
26 May 2019 with curator Raimar Stange, 4pm
07 Jun – 11 Aug 2019 Mostly Happy - Finnish Art today curated by Marc Wellmann
04 Jul 2019 with curator Marc Wellmann, 7pm
08 Aug 2019 Niina Lehtonen Braun and Julia Rosenbaum 7pm
Argentinische Allee 30, 14163 Berlin
T: +49 (0)30 801 89 35, Website, Map

Mon–Sat: 11am–7pm

 
18 May – 25 Aug 2019 Lynn Chadwick – Biester der Zeit. Lynn Chadwick, Katja Strunz, Hans Uhlmann
18 May – 25 Aug 2019
Lynn Chadwick – Biester der Zeit.
Lynn Chadwick, Katja Strunz, Hans Uhlmann
23 May 2019 Klaus von Krosigk Berliner Landhausgärten 7.30pm
13 Jun 2019 Katja Strunz 7.30pm
John-Foster-Dulles-Allee 10, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 397 87-0, Website, Map

Daily: 10am–7pm, Exhibition: Wed–Mon: 11am–7pm, Tue: Closed

 
15 Mar – 10 Jun 2019 bauhaus imaginista curated by Marion von Osten and Grant Watson
15 Mar – 10 Jun 2019
bauhaus imaginista
06 Jun 2019Refiguring Spaces #2 Sicherheit, Kontrolle und Macht Sicherheit, Kontrolle und Macht 6–8pm
06 Jun 2019 Scratching against the Kaboom and Blare of Trumpets +Discussion. 7pm
16 Jun 2019 Floating Alphabet 8.30pm
17 – 18 Jun 2019The New Alphabet School #1 Translating +Workshops, 17.6. 7pm, 18.6. 10am–5pm
18 Jun 2019 Internationaler Literaturpreis 2019 Award ceremony, 7.30pm
27 – 29 Jun 2019 Queering Memory. Archives – Arts – Audiences
Am Sudhaus 3, 12053 Berlin
T: +49 (0)30 83215 9120 , Website, Map

Wed–Sun, 12–6pm

 
10 Mar – 21 Jul 2019 Behind the Screen curated by Anne Schwanz, Maschinenhaus M2
10 Mar – 21 Jul 2019
Behind the Screen
10 Mar – 21 Jul 2019 Jonathan Monk Exhibit Model Four – plus invited guests Maschinenhaus M1
10 Mar – 21 Jul 2019
Jonathan Monk
Exhibit Model Four – plus invited guests
Auguststr. 69, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 243 45 90, Website, Map

Thu: 12–9pm, Wed–Mon: 12–7pm, Tue closed

 
01 Jan – 31 Dec 2019A Year with Renee Gladman
01 Jan – 31 Dec 2019
Renee Gladman
07 Jun – 18 Aug 2019 Anna Daučíková Schering Stiftung Art Award 2018, curated by Anna Gritz, Cathrin Mayer
22 Jun – 01 Sep 2019 Heike-Karin Föll speed curated by Maurin Dietrich
22 Jun – 01 Sep 2019 Image Bank curated by Krist Gruijthuijsen, Maxine Kopsa, Scott Watson
24 – 25 Aug 2019Pause Every Ocean Hughes (After Ian White), curated by Mason Leaver-Yap
11 – 15 Sep 2019Berlin Art Week Joint Ventures
14 Sep 2019 – 05 Jan 2020 The Making of Husbands Christina Ramberg in Dialogue, curated by Anna Gritz
28 Sep 2019 – 05 Jan 2020 Hreinn Fridfinnsson curated by Krist Gruijthuijsen, Andrea Bellini
28 Sep 2019 – 05 Jan 2020 Kris Lemsalu curated by Maurin Dietrich, Cathrin Mayer
Schauraum: Kottbusser Str. 10
Kohlfurter Str. 41-43, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 616 903 0, Website, Map

Tue–Sun: 2–7pm, Mon: Closed

 
24 May – 16 Jun 2019Solo shows by Stelios Kallinikou, Andrés Pereira Paz, Pablo Pijnappel, Hugo de Almeida Pinho, Biljana Popovic
Jebensstraße 2, 10623 Berlin

Tue, Wed, Fri: 11am–7pm; Thu: 11am–8pm; Sat, Sun: 11am–7pm

 
26 Apr – 02 Jun 2019SEEN BY #12 When you're on the Net, are you lost? Or found? And the rest of us—lost or found—are we on it, or in it? curated by Elisa R. Linn
26 Apr – 02 Jun 2019
When you're on the Net, are you lost? Or found? And the rest of us—lost or found—are we on it, or in it?
Jebensstr. 2, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 31 86 48 - 25 /56, Website, Map

Tue, Wed, Fri, Sat+Sun: 11am–7pm; Thu: 11am–8pm

 
ongoing Helmut Newton Private Property
ongoing
Helmut Newton
Private Property
07 Jun – 10 Nov 2019 Helmut Newton SUMO. Mark Arbeit / George Holz / Just Loomis. Three Boys from Pasadena
Oranienstr. 25, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 616 51 30, Website, Map

daily 12am–6pm, Fri: 12am–8pm

 
13 Apr – 01 Jun 2019 Lars Preisser Zeit der letzten Brachen [Time of the last wastelands] venue: station urbaner kulturen, Auerbacher Ring 41, 12619 Berlin (Entrance: Kastanienboulevard), Thu+Sat: 3p–7pm
13 Apr – 01 Jun 2019
Lars Preisser
Zeit der letzten Brachen [Time of the last wastelands]
27 Apr – 02 Jun 2019 In the Blink of A Bird Sis Collective und Kollaborateur_innen
27 Apr – 02 Jun 2019
In the Blink of A Bird
Sis Collective und Kollaborateur_innen
14 Jun – 10 Aug 2019 Kreise ziehen [GOING OUT OF CIRCLES] 3 - Housing estates and the production of images of themselves Tinatin Gurgenidze, Christian Hanussek, Stephen Willats venue: station urbaner kulturen, Auerbacher Ring 41, 12619 Berlin (Entrance: Kastanienboulevard), Thu+Sat: 3p–7pm
22 Jun – 04 Aug 2019 50 Jahre neue Gesellschaft Özlem Altın, Aykan Safoğlu, Alice Creischer/Andreas Siekmann
Chausseestr. 128/129, 10115 Berlin
T: +49 (0)30 280 70 20, Website, Map

Please see website for opening hours.

 
27 Sep 2018 – 30 Aug 2019 Ceal Floyer curated by Kathrin Becker
27 Sep 2018 – 30 Aug 2019
Ceal Floyer
15 Jun – 28 Jul 2019 John Bock curated by Kathrin Becker
15 Jun – 28 Jul 2019 Alexandra Bachzetsis curated by Arkadij Koscheew
Unter den Linden 5, 10117 Berlin
T: + 49 (0)30 202 09 30, Website, Map

Mon: 10am–7pm, Wed: 10am–7pm, Thu: 10am–9pm, Fri–Sun: 10am–7pm

 
01 Feb – 27 May 2019 Objects of Wonder. British Sculpture from the Tate Collection 1950s – Present Gilbert & George, Barbara Hepworth, Damien Hirst, Helen Marten, Henry Moore a.o.
01 Feb – 27 May 2019
Objects of Wonder. British Sculpture from the Tate Collection 1950s – Present
Gilbert & George, Barbara Hepworth, Damien Hirst, Helen Marten, Henry Moore a.o.
20 Jun – 28 Oct 2019 Summer of Love. Art, Fashion, and Rock & Roll organized by the Fine Arts Museums of San Francisco in collaboration with the Deutsche Bank
Oberwallstr. 1, 10117 Berlin
T: + 49 (0)30 20 88 64 44, Website, Map

Thu–Sun: 12–6pm

 
13 Apr – 28 Jul 2019 Straying from the line curated by Nina Pohl
13 Apr – 28 Jul 2019
Straying from the line
PRIVATE COLLECTIONS
 
Auguststr. 69, 10117 Berlin

Wed–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Daniel Spoerri Eggcyklopedia
27 Apr – 15 Jun 2019
Daniel Spoerri
Eggcyklopedia
21 Jun – 31 Aug 2019 Michael Morris Spielplatz
Lise-Meitner Strasse 39–41, 10589 Berlin
T: +49 (0)3 34 50 5055, Website, Map

Private tours of the collection by appointment

 
ongoing Archivio Conz houses artworks, documents, editions and personal belongings collected and catalysed by Francesco Conz over the course of more than 30 years. More than a collector, he worked closely with artists from the main artistic Avantgarde movements of his time—Fluxus, Concrete Poetry, Actionism and Lettrism. He left an archive of more than three thousand items.
ongoing
Bunker, Reinhardtstr. 20, 10117 Berlin
T: Tel. +49 (0)30 27 59 40 65, Website, Map
 
Please contact for information
Clayallee 174, 14195 Berlin

Saturdays: 11am–2pm

 
25 Apr – 22 Jun 2019 Guido van der Werve Number eight, nine, twelve, thirteen, fourteen, seventeen
25 Apr – 22 Jun 2019
Guido van der Werve
Number eight, nine, twelve, thirteen, fourteen, seventeen
FAHRBEREITSCHAFT
Herzbergstraße 40-43, 10365 Berlin
T: +49 (0)172 210 95 25, Website, Map

By appointment only

 
Please contact for information
Sophienstr. 21, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 28 49 91 20, Website, Map

Saturdays by appointment only

 
ongoing Private Sammlung zeitgenössischer Kunst aller Medien, Führungen samstags nach Anmeldung / Private collection of contemporary art in all media, guided tours on Saturdays by appointment
ongoing
Leipziger Straße 60, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 92106 2460, Website, Map

Sat+Sun: 12–6pm

 
26 Apr – 28 Jul 2019 Pauline Boudry / Renate Lorenz Ongoing Experiments with Strangeness
26 Apr – 28 Jul 2019
Pauline Boudry / Renate Lorenz
Ongoing Experiments with Strangeness
Bleibtreustr. 54, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 315 070 13, Website, Map

Thu+Fri: 2–7pm, Sat: 11am–4pm

 
11 May – 31 Aug 2019 gaming: the system Malte Frey and Julian Reiser
11 May – 31 Aug 2019
gaming: the system
Malte Frey and Julian Reiser
31 Aug 2019Finissage+Discussion gaming: the system Malte Frey and Julian Reiser with Jens Bülskämper
Auguststr. 68, 10117 Berlin
T: + 49 (0)30 86 00 85 10, Website, Map

Wed–Mon: 12–6pm.

 
10 Apr – 18 Aug 2019 Beyond curated by Thomas Olbricht
10 Apr – 18 Aug 2019
Beyond
27 Apr – 18 Aug 2019 B.A.R.O.C.K. Margret Eicher, Luzia Simons, Rebecca Stevenson, Myriam Thyes Künstlerische Interventionen im Schloss Caputh und in der Wunderkammer Olbricht / kuratiert von Margret Eicher und Mark Gisbourne
27 Apr – 18 Aug 2019
B.A.R.O.C.K.
Margret Eicher, Luzia Simons, Rebecca Stevenson, Myriam Thyes
Marburger Straße 3, 10789 Berlin
T: +49 (0) 30 88 72 56 83 , Website, Map

Sat: 12–6pm

 
15 Apr – 30 Jun 2019 LG Nordström curated by Timo Niemeyer
15 Apr – 30 Jun 2019
LG Nordström
15 Apr – 30 Jun 2019 Emanuel Seitz
15 Apr – 30 Jun 2019
Emanuel Seitz
Auguststraße 11-13, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 2404 7404, Website, Map

Thu–Sat: 12–6pm and by appointment

 
25 Apr – 05 Aug 2019 JR - Adrian Piper - Ray Johnson
25 Apr – 05 Aug 2019
JR - Adrian Piper - Ray Johnson
FURTHER EXHIBITIONS
 
Spittastr. 25, 10317 Berlin
T: +49 (0) 178 3298 106, Website, Map

Saturdays 12–3pm and by appointment

 
04 May – 08 Jun 2019 i am Ellen Classe Pernice
04 May – 08 Jun 2019
i am Ellen
Fasanenstraße 28, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 8871 3443, Website, Map

Mon–Fri: 10am–6pm and by appointment

 
20 May – 05 Jul 2019 Namen. Gesichter / Names. Faces Works from a private collection (by appointment only)
20 May – 05 Jul 2019
Namen. Gesichter / Names. Faces
im Köllnischen Park, 10179 Berlin

Tue–Sun: 11am–7pm

 
17 May – 28 Jul 2019 Fictional Nature Arnold/Døsen, Isabella Fürnkäs, Fabian Knecht, Keto Logua curated by Evelyn Gregel and Jan Tappe
17 May – 28 Jul 2019
Fictional Nature
Arnold/Døsen, Isabella Fürnkäs, Fabian Knecht, Keto Logua
Gneisenaustrasse 52, 10961 Berlin

Thu–Sat:2–7pm

 
24 Apr – 30 Jun 2019 Antonia Hirsch Absorbers
24 Apr – 30 Jun 2019
Antonia Hirsch
Absorbers
11 Jun 2019 Antonia Hirsch 7pm
Bōhmische Str. 11–12, 12055 Berlin
T: +49 (0)174 3621 994, Website, Map

Tue–Fri: 3pm–7pm and by appointment

 
13 Apr – 15 Jun 2019 Greenery David Adamo & Simon James Phillips
13 Apr – 15 Jun 2019
Greenery
David Adamo & Simon James Phillips
Novalisstrasse 7, 10115 Berlin

Wed–Sat: 1–7pm

 
22 May – 13 Jul 2019 Li Zhenhua One Man at a Lonely Island
22 Aug – 19 Oct 2019 God´s Biometric Data Erik Andersen, Amit Goffer
Malzfabrik, Bessemerstr. 2-14, 12103 Berlin
T: +49 (0)30 710 930, Website, Map

Wed–Sat: 3–7pm

 
18 Apr – 02 Jun 2019 Linh Phuong Nguyen Trùng Mù (Endless, Sightless) curated by N*A*I*L*S hacks, facts, fictions as part of Caring for Conflict (opening times: Wed–Fri, 3–7pm)
18 Apr – 02 Jun 2019
Linh Phuong Nguyen
Trùng Mù (Endless, Sightless)
26 May – 01 Jun 2019 KLIRRRRR Festival für queere Konfliktkulturen, 26.05., 1.+2.06.
20 Jun – 27 Jul 2019 Portable Landscapes curated by District Berlin in cooperation with the Latvian Center of Contemporary Art Riga
28 – 29 Jun 2019 teilen/lernen der Kollektiven vom Graduiertenkolleg “Wissen der Künste“, 28.+29.6. from 10am
Gotzkowskystr. 16, 10555 Berlin

By appointment only

 
27 Apr – 16 Jun 2019 Magnus Andersen Orchard - Improvement of Sensibility
27 Apr – 16 Jun 2019
Magnus Andersen
Orchard - Improvement of Sensibility
Prager Str. 5, 10779 Berlin
T: +49 (0)30 32 30 40 69, Website, Map

Wed–Fri: 11am–6pm, Sat: 12–4pm

 
03 Apr – 13 Jul 2019 Olaf Metzel In die Produktion Grafiken und Multiples von 1985 bis 2019
03 Apr – 13 Jul 2019
Olaf Metzel
In die Produktion
Schönhauser Allee 28, 10435 Berlin

By appointment only.

 
25 Apr – 08 Jun 2019 Ingrid Wiener Träume
25 Apr – 08 Jun 2019
Ingrid Wiener
Träume
Schierker Str. 8, 12051 Berlin
T: +49 (0) 30 568 23 939, Website, Map

Daily: 10–8pm

 
13 Apr – 14 Aug 2019 Druck Druck Druck curated by Nina Prader and John Z. Komurki
13 Apr – 14 Aug 2019
Druck Druck Druck
Frankfurter Tor 1, 10243 Berlin
T: +49 (0)30 422 94 26, Website, Map

Mon–Sun: 11am–8pm

 
17 May – 23 Jun 2019 Pouring into an Array of Characters Omsk Social Club, Chiara Fumai, Tabita Rezaire a.o. curated by Lena Johanna Reisner and Sylvia Sadzinski
17 May – 23 Jun 2019
Pouring into an Array of Characters
Omsk Social Club, Chiara Fumai, Tabita Rezaire a.o.
Müllerstraße 146/47, 13353 Berlin
T: +49 (0)30 90 184 2385, Website, Map

Please see website for further Information.

 
19 Apr – 01 Jun 2019 Sissel Tolaas 22 (in Kooperation mit der Schering Stiftung)
19 Apr – 01 Jun 2019
Sissel Tolaas
22
21 May 2019 with Solvej Ovesen and »22« author Lauren van Vuuren
21 May 2019 Sissel Tolaas in conversation with Solvej Ovesen
29 May 2019 POW & UP – Galerie Wedding, Berlin
14 Jun – 10 Aug 2019 Sitting Circles Ana Alenso, Ada Van Hoorebeke, Okka-Esther Hungerbühler, Cosima zu Knyphausen, kate-hers RHEE
Prinzenallee 78/79, 13357 Berlin
T: +49 (0)176 3104 8290, Website, Map

Wed–Fri: 2–6pm

 
25 Apr – 21 Jun 2019 Josephine Meckseper tu nichts gut
25 Apr – 21 Jun 2019
Josephine Meckseper
tu nichts gut
Kunsthalleperleberg
Wrangelstr. 18, 10997 Berlin

Please contact for further information

 
01 – 02 Jun 2019 Bright Light curated by Domenico de Chirico / 1.6. 4–9.30pm, 2.6. 1–6pm
08 – 09 Jun 2019 Bad Romance curated by +DEDE / 8.6. 4–9.30pm, 9.6. 1–6pm
Altenbrakerstraße 18, 12053 Berlin

Sundays: 2–6pm and by appointment

 
29 Apr – 26 May 2019 Cloak of Mercy curated by Christina Gigliotti
29 Apr – 26 May 2019
Cloak of Mercy
Institut für Auslandsbeziehungen
Linienstr. 139/140, 10115 Berlin
T: +49 (0)30 28 44 91 57, Website, Map

Tue–Sun: 2–6pm

 
29 Mar – 30 Jun 2019 Hera Büyüktaşcıyan Neither on the Ground, nor in the Sky
29 Mar – 30 Jun 2019
Hera Büyüktaşcıyan
Neither on the Ground, nor in the Sky
06 Jun 2019 Lange Nacht der Ideen
Leipzigerstr. 61, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 22 01 71 47, Website, Map

Sat: 12–4pm and by appointment

 
25 Apr – 08 Jun 2019 Matthias Lahme Love
25 Apr – 08 Jun 2019
Matthias Lahme
Love
15 Jun – 20 Jul 2019 Takeshi Makishima Remain in Light (A)
27 Jul – 31 Aug 2019 Takeshi Makishima Remain in Light (B)
Mariannenplatz 2, 10997 Berlin
T: +49 (0)30 902 98 14 55, Website, Map

Daily 11am–8pm

 
13 Apr – 23 Jun 2019 Brad Downey Slow Motion Disasters
13 Apr – 23 Jun 2019
Brad Downey
Slow Motion Disasters
22 May 2019 Anita Berber Séance and Nude Life Drawing Spirituelles Aktzeichnen, angeleitet von Doris Draeger und Brad Downey (Registrierung erforderlich über anitaberber@kunstraumkreuzberg.de), 6–8pm
25 May 2019 Ulay – There Is a Criminal Touch to Art (The Poor Poet) + Video screening with Ulay, 7pm
25 May 2019 Ulay There Is a Criminal Touch to Art (The Poor Poet) + Screening, 7pm
29 May 2019Stand-up-Comedy Make God Laugh 7pm
29 May 2019 Make God Laugh Stand-up-Comedy, 7pm
13 Jun 2019 Monira Al Qadiri Petrochemicals in Purgatoty über ihre Arbeit zu unkonventionellen Geschlechtsidentitäten, die Golfstaaten und Vermächtnisse der Korruption, 7pm
19 – 22 Jun 2019 Julien Fargetton The Ground Walks, with Time in a Box Performances between June 19 and 22 along the Berlin wall (follow @kunstraumkreuzberg on Instagram for details)
23 Jun 2019Finissage Fear and Loathing the Perimeter + Gespräch zu Kunst im öffentlichen Raum an der Berliner Mauer mit Lutz Henke und Gespräch mit Julien Fargetton zum Projekt The Ground Walks, with Time in a Box / 6pm
Linienstraße 40, 10119 Berlin
T: +49 (0) 30 923 518, Website, Map

Wed–Fri: 2–6pm and by appointment

 
06 Apr – 25 May 2019 Jana Müller Traces of Truth
06 Apr – 25 May 2019
Jana Müller
Traces of Truth
01 May – 01 Jul 2019 Renata Kaminska Phantom Monument (Almstadt-/Rosa-Luxemburg-Strasse)
01 May – 01 Jul 2019
Renata Kaminska
Phantom Monument
05 Jun – 13 Jul 2019 To Start a Painting Monique van Genderen, Shila Khatami, Ingo Meller
Pavillon der Volksbühne
Rosa-Luxemburg-Platz, 10119 Berlin
T: +49 (0)30 24 065 777,Map

Thu–Sun: 2–8pm

 
16 Mar – 16 Jun 2019 Starship Die nahe Zukunft
16 Mar – 16 Jun 2019
Starship
Die nahe Zukunft
04 Jun 2019ASSEMBLE with Ligia Lewis and Joshua Chambers-Letson 9pm, Grüner Salon
Knaackstr. 12, 10405 Berlin

Saturdays 11am–6pm and by appointment

 
10 Apr 2019 – 07 Mar 2020 majerus wool warhol…"cold beer" the "smudge tool" and other short stories curated by Peter Pakesch
10 Apr 2019 – 07 Mar 2020
majerus wool warhol…"cold beer" the "smudge tool" and other short stories
Möckernstrasse 68, 10965 Berlin
T: +49 (0) 17622703019, Website, Map

By appointment only

 
17 May – 16 Jun 2019 Max Brand
17 May – 16 Jun 2019
Max Brand
Gerichtstr. 23 / Hof 5, 13347 Berlin

Wed–Sat: 3–7pm

 
04 – 24 May 2019 Jennifer Lyn Morone COOP
04 – 24 May 2019
Jennifer Lyn Morone
COOP
29 – 31 May 2019Performing Arts Festival Berlin: Installation Martin Kohout Watching Martin Kohout web.video / web cam performance
29 May 2019Performing Arts Festival Berlin Bryana Fritz Indispensible Blue (offline) Desktop Dance Performance, 5.30pm
30 May 2019Performing Arts Festival Berlin Ioana Vreme Moser, Igor Strotmajer Coquetta / unFollow me! 5.30pm
31 May 2019Performing Arts Festival Berlin Lisa Dreykluft how to open up your very own online shop!!! +Workshop/Seance, 5.30pm
08 – 22 Jun 2019 Metanatural Landscapes Aram Bartholl, Petja Ivanova, Gil Kuno, Iona Vreme Moser, Rebeca Mendez and Eric Vrymoed Berlin - Los Angeles Connect
Projektraum für Kunst und Wissenschaft
Unter den Linden 32–34, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 20 62 29 65, Website, Map

Thu–Mon: 1–7pm

 
11 Apr – 24 Jun 2019 Sissel Tolaas 22 – Molecular Communication (the process), 2019 in cooperation with Galerie Wedding
11 Apr – 24 Jun 2019
Sissel Tolaas
22 – Molecular Communication (the process), 2019
Grunewaldstr. 55, 12165 Berlin
T: +49 (0)30 90299 2212, Website, Map

Mon–Sun: 10am–18pm

 
12 Apr – 23 Jun 2019 Rebecca Raue Notizen vom Rand der Zeit curated by Brigitte Hausmann / venue: Dependance Gutshaus Steglitz
12 Apr – 23 Jun 2019
Rebecca Raue
Notizen vom Rand der Zeit
13 Apr – 10 Jun 2019 Nasan Tur Back and Forth curated by Christine Nippe
13 Apr – 10 Jun 2019
Nasan Tur
Back and Forth
21 Jun – 11 Aug 2019 Maix Mayer Afronautic Tales curated by Christine Nippe
Lychenerstrasse 12, 10437 Berlin

By appointment only

 
27 Apr – 26 May 2019 Merlin James Untitled (Sex)
27 Apr – 26 May 2019
Merlin James
Untitled (Sex)
Linienstr. 57, 10119 Berlin

Fri–Sun: 1–6pm

 
07 – 23 Jun 2019 Laufrichtung John Bock, Asta Gröting, Alicja Kwade, Björn Melhus, Tino Seghal, Katja Strunz
Rosa-Luxemburg-Straße 45, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 2838 6464, Website, Map

Mon–Fri noon–6pm

 
20 May 2019 Cancel Culture Krist Gruijthuijsen, Mathieu Malouf and Nina Power moderated by Laurie Rojas , 7.30pm
20 May 2019
Cancel Culture
Krist Gruijthuijsen, Mathieu Malouf and Nina Power
Potsdamer Strasse 70, 10785 Berlin

Sat: 12–6pm and by appointment

 
26 Apr – 01 Jun 2019 Oscar Enberg Death of a Housewife
26 Apr – 01 Jun 2019
Oscar Enberg
Death of a Housewife
Sammlung für Gegenwartskunst
Reinbeckstrasse 17, 12459 Berlin
T: +49 (0)30 20 393 111, Website, Map

Thu–Fri: 4–8pm, Sat+Sun: 11am–8pm

 
12 Apr – 28 Jul 2019 Roger Melis Die Ostdeutschen. Fotografien aus drei Jahrzehnten DDR
12 Apr – 28 Jul 2019
Roger Melis
Die Ostdeutschen. Fotografien aus drei Jahrzehnten DDR
Potsdamer Straße 118, backyard, 10785 Berlin

Thu-Fri: 11am–4pm, Sat: 12–6pm and by appointment

 
01 – 22 Jun 2019 Manuel Stehli some kind of change
29 Jun – 27 Jul 2019 Martin Maeller saturnine
Tschechisches Zentrum Berlin, Wilhelmstr. 44 / Eingang Mohrenstr., 10117 Berlin
T: + 49 (0)30 206 09 89 00, Website, Map

Tue–Sat: 2–6pm

 
26 Apr – 05 Jun 2019 Leinemann Kunstpreis – Negative Realism Die Akademie der Bildenden Künste in Prag und die Leinmann-Stiftung für Bildung und Kunst zeigen Werke der ausgezeichneten Künstler*innen, ergänzt um Werke von Andreas Greiner und Julius von Bismarck
26 Apr – 05 Jun 2019
Leinemann Kunstpreis – Negative Realism
14 Jun – 15 Sep 2019 Black Milk / Licht im Schacht  Malerei aus der multinationalen, ehemaligen Industrieregion Ostrava, die eine neue und diverse kulturelle Identität gefunden hat
Potsdamer Straße 87, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 2478 1038, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 29 Jun 2019 Kan Xuan Racing Gravels
26 Apr – 29 Jun 2019
Kan Xuan
Racing Gravels
im Sommerbad Humboldthain
Wiesenstrasse 1 (accessible only through the pool entrance), 13357 Berlin

Mon–Sun: 10am–6pm / Pool admission: 5,50€ / 3,50€ (reduced)

 
01 Jun – 01 Sep 2019 AMOUR curated by Nele Heinevetter
02 Jun 2019 Broken Dimanche Press Literatur at TROPEZ with Barakunan invited by John Holten, 4pm
15 Jun 2019 Peter Cant and Krzysztof Honowski And Now The Screen Is Struck By Lightning invited by Clara Meister and Clare Molloy, 2–5pm
16 Jun 2019 Peter Cant and Krzysztof Honowski And Now The Screen Is Struck By Lightning invited by Clara Meister and Clare Molloy, 2–5pm
22 Jun 2019 Das Helmi & Guests Game of Thrones. Mutterliebe. Walk of Shame 2pm
22 Jun 2019 Das Helmi & Guests Game of Thrones. Mutterliebe. Mother of Dragons 4pm
23 Jun 2019 Das Helmi & Guests Game of Thrones. Amour Fou. Der Winzling und die Hure 2pm
23 Jun 2019 Das Helmi & Guests Game of Thrones. Amour Fou. Jon Snow und der Wildling
29 Jun 2019 Das Helmi & Guests Amour Sans Frontière. The White Walkers 2pm
30 Jun 2019 Das Helmi & Guests Amour Dramatique 2pm
MORE EVENTS
 
HAU1: Stresemannstr. 29, HAU2: Hallesches Ufer 32, HAU3: Tempelhofer Ufer 10, 10963 Berlin
T: + 49 (0)30 25 90 04 27, Website, Map

For Opening Times and Further Events Please See Website/Öffnungszeiten und weitere Veranstaltungen bitte der Website entnehmen

 
23 – 24 May 2019Dance / Performance Simone Aughterlony Maintaining Stranger 23.+24.5. / HAU2 / German Premiere
27 – 30 May 2019Performance / Dance Angela Schubot & Jared Gradinger YEW: outside 27.–30.5. / venue: Botanischer Volkspark Blankenfelde-Pankow / 29.+30.5. within the frame of “Performing Arts Festival Berlin 2019“
30 May – 02 Jun 2019Dance Isabelle Schad Reflection 30.5.–2.6. / HAU1 / Premiere / within the frame of “Performing Arts Festival Berlin 2019“
06 – 08 Jun 2019Performance Laila Soliman Museum of Lungs 6.-8.6. / HAU3
20 – 30 Jun 2019Festival The Present Is Not Enough. Performing Queer Histories and Futures 20.–30.6. / HAU1, HAU2, HAU3, Schwules Museum Berlin
Lindenstr. 9–14, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 25 993 300, Website, Map

Mon–Sun: 10am–8pm

 
16 Nov 2017 – 01 Sep 2019 Mischa Kuball res·o·nant
16 Nov 2017 – 01 Sep 2019
Mischa Kuball
res·o·nant
12 Apr 2018 – 06 Oct 2019 James Turrell Aural
12 Apr 2018 – 06 Oct 2019
James Turrell
Aural
07 Jun 2019 – 05 Jan 2020 This Place
21 Jun – 11 Aug 2019 Open, Closed, Open Liat Grayver, Yair Kira, Amir Shpilman
 
01 – 30 Jun 2019 When The Hunger Starts
Babylon (Big Cinema Hall), Rosa-Luxemburg-Straße 30, 10178 Berlin
T: +49 (0) 1714309707, Website, Map

12am, Admission Free

 
14 Jun 2019#106 Lucy Beech midnight
01 Jul – 31 Aug 2019 Summer break
© INDEX : Kirsa Geiser
Spike
ZK / U
Frieze Magazine
Afterall
Monopol
KubaParis
Texte zur Kunst