OPENINGS & EVENTS
 
19 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Performance:
Anthony R. Green
19 Sep 2019
Anthony R. Green
19 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
A Word of Warning
Yalda Afsah, Neslihan Arol, Anthony Green, Rindon Johnson, Mariam Mekiwi, Didem Pekün, Romily Alice Walden
a project with performances, exhibition and talks by the fellows and associates of the Graduate School/UdK Berlin, curated by Jan Verwoert
19 Sep 2019
A Word of Warning
Yalda Afsah, Neslihan Arol, Anthony Green, Rindon Johnson, Mariam Mekiwi, Didem Pekün, Romily Alice Walden
19 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Discussion:
Mythos des Marktes I
Daniela Brahm, Andrej Holm, Karin Lenhart-Roth, Florine Schüschke, Steffen Zillich
7pm
19 Sep 2019
Mythos des Marktes I
Daniela Brahm, Andrej Holm, Karin Lenhart-Roth, Florine Schüschke, Steffen Zillich
20 Sep 2019 | Fri | 8pm
add to calendar
Reading: Berlin Art Prize
Susie Meyer
Highrise Reading – Garden Reading
8pm
20 Sep 2019
Susie Meyer
Highrise Reading – Garden Reading
20 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Dustin Pevey
Autonomy of a vacant stare
20 Sep 2019
Dustin Pevey
Autonomy of a vacant stare
20 Sep 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Friends with Books: Art Book Fair Berlin 2019
20 Sep 2019
Friends with Books: Art Book Fair Berlin 2019
20 Sep 2019 | Fri | 8pm
add to calendar
Reading: The Institute for Endotic Research
Susie Meyer
Highrise Reading – Garden Reading
8pm
20 Sep 2019
Susie Meyer
Highrise Reading – Garden Reading
20 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Friends with Books: Art Book Fair Berlin 2019
20 Sep 2019
Friends with Books: Art Book Fair Berlin 2019
20 Sep 2019 | Fri | midnight
add to calendar
Screening: #107
Monira Al Qadiri
20 Sep 2019
Monira Al Qadiri
21 Sep 2019 | Sat | 4pm
add to calendar
Lecture: Berlin Art Prize
Aaron Vansintjan
Contemporary Pastorals
4pm
21 Sep 2019
Aaron Vansintjan
Contemporary Pastorals
21 Sep 2019 | Sat | 7pm
add to calendar
Opening:
Open Scores. How to program the Commons.
#QUEERingNETWORKing, 0xdb.org , AND publishing, curatingyoutube.net, e.r.g., furtherfield, Memory of the World, Monoskop, Mazi/nethood, neural, Ubu, AAAAARG, Mz* Baltazar's Lab, Constant, Tactical Tech, Spideralex, Alison Knowles, Johannes Kreidler, Creating Commons
Exhibition as part of the ongoing research project Creating Commons at Zürcher Hochschule der Künste (ZHdK): http://creatingcommons.zhdk.ch / Curated by Creating Commons (Felix Stalder, Shusha Niederberger, Cornelia Sollfrank).
21 Sep 2019
Open Scores. How to program the Commons.
#QUEERingNETWORKing, 0xdb.org , AND publishing, curatingyoutube.net, e.r.g., furtherfield, Memory of the World, Monoskop, Mazi/nethood, neural, Ubu, AAAAARG, Mz* Baltazar's Lab, Constant, Tactical Tech, Spideralex, Alison Knowles, Johannes Kreidler, Creating Commons
21 Sep 2019 | Sat | 7pm
add to calendar
Screening:
A Word of Warning
7pm
21 Sep 2019
A Word of Warning
21 Sep 2019 | Sat | 12–4pm
add to calendar
Opening:
Für Christa
Bettina von Arnim, Georg Baselitz, Gina Beavers, Almut Heise, K.H. Hödicke, Leiko Ikemura, Anne Neukamp, Ulrike Ottinger, A.R. Penck, Emily Mae Smith
Hommage an Christa Dichgans
21 Sep 2019
Für Christa
Bettina von Arnim, Georg Baselitz, Gina Beavers, Almut Heise, K.H. Hödicke, Leiko Ikemura, Anne Neukamp, Ulrike Ottinger, A.R. Penck, Emily Mae Smith
21 Sep 2019 | Sat | 4pm
add to calendar
Lecture: Horse&Pony
Aaron Vansintjan
Contemporary Pastorals
21 Sep 2019
Aaron Vansintjan
Contemporary Pastorals
22 Sep 2019 | Sun | 6pm
add to calendar
Talk: Berlin Art Prize
Alicia Agustin, Esteban Rivera Ariza, David Stodolsky
Coffinside Conversation on Conservation
6pm
22 Sep 2019
Alicia Agustin, Esteban Rivera Ariza, David Stodolsky
Coffinside Conversation on Conservation
22 Sep 2019 | Sun | 11am–5pm
add to calendar
Workshop: Open Scores. How to program the Commons.
Dušan Barok
Wiki What?
Collaborative building and maintenance of knowledge resources using monoskop.org as an example, 11am–5pm
22 Sep 2019
Dušan Barok
Wiki What?
22 Sep 2019 | Sun | 6pm
add to calendar
Opening: Finissage
A Word of Warning
+ discussion, 6pm
22 Sep 2019
A Word of Warning
22 Sep 2019 | Sun | 6.30pm
add to calendar
Talk:
Tobias Rehberger
with BBQ, 6.30pm (RSVP at kuenstleressen@hausamwaldsee.de until 15.9., participation: 20€)
22 Sep 2019
Tobias Rehberger
22 Sep 2019 | Sun | 6pm
add to calendar
Talk: gr_und
Coffinside Conversation on Conservation
Alicia Agustin, Esteban Rivera Ariza, David Stodolsky
6pm
22 Sep 2019
Coffinside Conversation on Conservation
Alicia Agustin, Esteban Rivera Ariza, David Stodolsky
24 Sep 2019 | Tue | 8pm
add to calendar
Talk: Berlin Art Prize
Musquiqui Chihyings and Minh An Szabó de Bucs
Der Fall von Herrn Xie und der Chinesische Kunstmarkt
8pm
24 Sep 2019
Musquiqui Chihyings and Minh An Szabó de Bucs
Der Fall von Herrn Xie und der Chinesische Kunstmarkt
24 Sep 2019 | Tue | 7pm
add to calendar
Talk:
Magic Media – Media Magic. Wulf Herzogenrath and Guests I
Klaus vom Bruch a.o.
moderated by Olaf Stüber, 7pm
24 Sep 2019
Magic Media – Media Magic. Wulf Herzogenrath and Guests I
Klaus vom Bruch a.o.
24 Sep 2019 | Tue | 8pm
add to calendar
Talk: Very–project space
Musquiqui Chihyings and Minh An Szabó de Bucs
Der Fall von Herrn Xie und der Chinesische Kunstmarkt
8pm
24 Sep 2019
Musquiqui Chihyings and Minh An Szabó de Bucs
Der Fall von Herrn Xie und der Chinesische Kunstmarkt
25 Sep 2019 | Wed | 8pm
add to calendar
Performance: Berlin Art prize
I Have a Special Plan for This World
8pm
25 Sep 2019
I Have a Special Plan for This World
25 Sep 2019 | Wed | 9pm
add to calendar
Performance: ASSEMBLE
Paul Maheke and Nkisi
Sensà
9pm / Grüner Salon
25 Sep 2019
Paul Maheke and Nkisi
Sensà
25 Sep 2019 | Wed | 8pm
add to calendar
Performance: Ashley
I Have a Special Plan for This World
8pm
25 Sep 2019
I Have a Special Plan for This World
26 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Discussion:
Mythos der Geschichte
Adrian von Buttlar, Michael S. Falser, Verena Hartbaum, Daniel Poller
7pm
26 Sep 2019
Mythos der Geschichte
Adrian von Buttlar, Michael S. Falser, Verena Hartbaum, Daniel Poller
26 Sep 2019 | Thu
add to calendar
Opening: Festival
Berlin bleibt! Stadt, Kunst, Zukunft
26.9.–5.10. / HAU1, HAU2, ehem. Post-Filiale (Hallesches Ufer 60)
26 Sep 2019
Berlin bleibt! Stadt, Kunst, Zukunft
27 Sep 2019 | Fri | 8pm
add to calendar
Screening: Berlin Art Prize
Kelly Anderson
My Brooklyn, My Berlin
+Talk with Joshua Schwebel, 8pm
27 Sep 2019
Kelly Anderson
My Brooklyn, My Berlin
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Up in Arms
Lana Čmajčanin, Regina Jose Galindo, Jill Gibbon, Vanessa Gravenor, John Heartfield, Sonia Hedstrand, Ana Hoffner, Hiwa K., Peter Kennard, Dani Ploeger, Walid Raad, Julian Röder, Hito Steyerl, Hadas Tapouchi, Constantine Zlatev
Ein Projekt der nGbK in Zusammenarbeit mit dem Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, kuratiert von Ayşe Güngör, Cassandra Mehlhorn, Gabriela Seith, Amalie Sølling-Jørgensen, Johanna Werner
27 Sep 2019
Up in Arms
Lana Čmajčanin, Regina Jose Galindo, Jill Gibbon, Vanessa Gravenor, John Heartfield, Sonia Hedstrand, Ana Hoffner, Hiwa K., Peter Kennard, Dani Ploeger, Walid Raad, Julian Röder, Hito Steyerl, Hadas Tapouchi, Constantine Zlatev
27 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Daphne Ahlers and Lilli Thiessen
HULFE
27 Sep 2019
Daphne Ahlers and Lilli Thiessen
HULFE
27 Sep 2019 | Fri | 9pm
add to calendar
Talk: Open Scores. How to program the Commons.
Film as Digital Object
Sebastian Lütgert in conversation with Cornelia Lund followed by Pirate Cinema Screening, 9pm
27 Sep 2019
Film as Digital Object
27 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Neither Black/Red/Yellow Nor Woman
Chang Wen Hsuan, Dachal Choi, Chitra Ganesch, Jane Jin Kaisen, Iris Kensmil, Sylbee Kim, Mai Ling, Laura Huertas Millán, Sara Modiano, Mai-Thu Perret, Thao Nguyen Phan, Arin Rungjang, Shen Xin, Trinh T. Minh-ha, Evelyn Taocheng Wang, Wang Zhibo, Luka Yuanyuan Yang & Carlo Nasisse, Mia Yu
curated by Nikita Yingqian Cai and Xiaoyu Weng
27 Sep 2019
Neither Black/Red/Yellow Nor Woman
Chang Wen Hsuan, Dachal Choi, Chitra Ganesch, Jane Jin Kaisen, Iris Kensmil, Sylbee Kim, Mai Ling, Laura Huertas Millán, Sara Modiano, Mai-Thu Perret, Thao Nguyen Phan, Arin Rungjang, Shen Xin, Trinh T. Minh-ha, Evelyn Taocheng Wang, Wang Zhibo, Luka Yuanyuan Yang & Carlo Nasisse, Mia Yu
27 Sep 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Robert Deutsch
27 Sep 2019
Robert Deutsch
27 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Edmund de Waal
a sort of speech
27 Sep 2019
Edmund de Waal
a sort of speech
27 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Edmund de Waal
a sort of speech
27 Sep 2019
Edmund de Waal
a sort of speech
27 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Richard Kennedy
(G)hosting
27 Sep 2019
Richard Kennedy
(G)hosting
27 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Margarete Hahner
Der Zauberberg - Paintings from a special place
27 Sep 2019
Margarete Hahner
Der Zauberberg - Paintings from a special place
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Ein Monument für Wolfgang Neuss
Sonja Alhäuser, Axel Anklam, Johannes Bansmann, Jennifer Bennett, Fritz Bornstück, Birte Bosse, Ulrike Buhl, Jessica Buhlmann, Brad Downey, Thomas Draschan, Sven Drühl, Janine Eggert, Marion Eichmann, Wolfgang Flad, Frederik Foert, Lola Göller, Philip Grözinger, Christian Henkel, Thomas Henninger, Isabel Kerkermeier, Fee Kleiss, Franziska Klotz, Karsten Konrad, Jerry Kowalsky, Joachim Lottmann, Rainer Neumeier, Lea Asja Pagenkemper, Manfred Peckl, Wolfgang Petrick, Bettina Scholz, Markus Stein, Michael Wutz
initiiert von Jan Muche (Studiogalerie)
27 Sep 2019
Ein Monument für Wolfgang Neuss
Sonja Alhäuser, Axel Anklam, Johannes Bansmann, Jennifer Bennett, Fritz Bornstück, Birte Bosse, Ulrike Buhl, Jessica Buhlmann, Brad Downey, Thomas Draschan, Sven Drühl, Janine Eggert, Marion Eichmann, Wolfgang Flad, Frederik Foert, Lola Göller, Philip Grözinger, Christian Henkel, Thomas Henninger, Isabel Kerkermeier, Fee Kleiss, Franziska Klotz, Karsten Konrad, Jerry Kowalsky, Joachim Lottmann, Rainer Neumeier, Lea Asja Pagenkemper, Manfred Peckl, Wolfgang Petrick, Bettina Scholz, Markus Stein, Michael Wutz
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Hreinn Fridfinnsson
curated by Krist Gruijthuijsen, Andrea Bellini
27 Sep 2019
Hreinn Fridfinnsson
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Kris Lemsalu
curated by Maurin Dietrich, Cathrin Mayer
27 Sep 2019
Kris Lemsalu
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Up in Arms
venue: Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, Mariannenplatz 2, 10997 Berlin
27 Sep 2019
Up in Arms
27 Sep 2019 | Fri | 8pm
add to calendar
Screening: Kreuzberg Pavillon
Kelly Anderson
My Brooklyn, My Berlin
+Talk with Joshua Schwebel, 8pm
27 Sep 2019
Kelly Anderson
My Brooklyn, My Berlin
28 Sep 2019 | Sat | 11am–5pm
add to calendar
Workshop: Open Scores. How to program the Commons.
Sebastian Lütgert
0xdb
on the film database, 11am–5pm
28 Sep 2019
Sebastian Lütgert
0xdb
28 Sep 2019 | Sat | 7pm
add to calendar
Presentation:
Oscar Begas: Der Untergang Pompejis
Wolfgang Cortjaens, Barbara Haussmann, Werner Heegewaldt, Anna Schultz
Archivpräsentation, 7pm
28 Sep 2019
Oscar Begas: Der Untergang Pompejis
Wolfgang Cortjaens, Barbara Haussmann, Werner Heegewaldt, Anna Schultz
28 Sep 2019 | Sat | 11.30am
add to calendar
Opening:
Good To Talk

KLEMM´S
, When The Hunger Starts - Project Space Festival Berlin 2019, AxsArt, And She Was Like: BÄM!, Factory Berlin, FuckUp Night Berlin, 
State of the Art Berlin, Somaphilia || Somatic Bodywork, Galerie Crone
, Galerie Thomas Fischer, König Galerie, OFFICE IMPART
, EIGEN + ART Lab
, Galerie Daniel Marzona
, minute16, 
Galerie Tanja Wagner, Berlin Art Week
12pm–12am
28 Sep 2019
Good To Talk

KLEMM´S
, When The Hunger Starts - Project Space Festival Berlin 2019, AxsArt, And She Was Like: BÄM!, Factory Berlin, FuckUp Night Berlin, 
State of the Art Berlin, Somaphilia || Somatic Bodywork, Galerie Crone
, Galerie Thomas Fischer, König Galerie, OFFICE IMPART
, EIGEN + ART Lab
, Galerie Daniel Marzona
, minute16, 
Galerie Tanja Wagner, Berlin Art Week
29 Sep 2019 | Sun | 11am–4pm
add to calendar
Opening: Der Apfel. Eine Einführung. (Immer und immer und immer wieder)
Harvesting with Apfelschätze on overgrown plantations in Potsdam-Grube, RSVP via www.apfelschaetze.de/anmeldung-apfelernte/ (29.9, 3.10, 4.10., each 11am–4pm )
29 Sep 2019
30 Sep 2019 | Mon
add to calendar
Discussion:
Technobodies: Wir (behinderten) Technikkörper
30 Sep 2019
Technobodies: Wir (behinderten) Technikkörper
30 Sep 2019 | Mon
add to calendar
Conference:
Global Museum: Where do we go from here?
30.9.+1.10.
30 Sep 2019
Global Museum: Where do we go from here?
01 Oct 2019 | Tue
add to calendar
Opening:
Arnold Dreyblatt
REPERTOIRE
Multimedia Installation, daily: 10am–8pm
ongoing
Arnold Dreyblatt
REPERTOIRE
02 Oct 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening: Solo shows by
Aline Bouvy, Peter Flemming, Fermín Jimenez Landa, Kaja Leijon, Hajime Mizutani
02 Oct 2019
Aline Bouvy, Peter Flemming, Fermín Jimenez Landa, Kaja Leijon, Hajime Mizutani
02 Oct 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Discussion:
Mythos der Kreativität
MetroZones – Zentrum für städtische Angelegenheiten, Schroeter & Berger, Florian Hertweck, Nina Scholz
7pm
02 Oct 2019
Mythos der Kreativität
MetroZones – Zentrum für städtische Angelegenheiten, Schroeter & Berger, Florian Hertweck, Nina Scholz
04 Oct 2019 | Fri | 5pm
add to calendar
Workshop:
Wie bilden wir unser eigenes Krisenmanagement – »Pandora, the forward looking cell«
5pm
04 Oct 2019
Wie bilden wir unser eigenes Krisenmanagement – »Pandora, the forward looking cell«
04 Oct 2019 | Fri
add to calendar
Conference:
Politics Through the Looking Glass
4.–6.10.
04 Oct 2019
Politics Through the Looking Glass
05 Oct 2019 | Sat | 3pm
add to calendar
Presentation:
Präsentation eines filmischen Interviews mit dem Autor der »War Exercise« gefolgt von einer Tour zu Drehorten der Serie „Homeland“ in Berlin begleitet von Peter Voss-Knude, 3pm
05 Oct 2019
06 Oct 2019 | Sun | 1–6pm
add to calendar
Opening: Der Apfel. Eine Einführung. (Immer und immer und immer wieder)
Apfelfest at Galerie im Turm, 1–6pm
06 Oct 2019
08 Oct 2019 | Tue | 6pm
add to calendar
Opening:
TJORG DOUGLAS BEER
Under The Octopus Tree
08 Oct 2019
TJORG DOUGLAS BEER
Under The Octopus Tree
08 Oct 2019 | Tue | 8pm
add to calendar
Screening:
Die Inszenierung des Urbanen
aus der Sammlung des n.b.k. Video-Forums, ausgewählt von Kristina Paustian, mit einem Kommentar von Sophia Gräfe / 8pm
08 Oct 2019
Die Inszenierung des Urbanen
08 Oct 2019 | Tue
add to calendar
Opening: Musik
Thomas Meinecke and Moor Mother
Plattenspieler
HAU1
08 Oct 2019
Thomas Meinecke and Moor Mother
Plattenspieler
09 Oct 2019 | Wed
add to calendar
Performance:
Ariel Efraim Ashbel and friends
no apocalypse not now
9.–12.10. / HAU1 / German premiere
09 Oct 2019
Ariel Efraim Ashbel and friends
no apocalypse not now
10 Oct 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
keyon gaskin
NASHA
10.+11.10, 7pm / Grüner Salon
10 Oct 2019
keyon gaskin
NASHA
10 Oct 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
Jens Schubert
Am Ende der Welt steht ein Wald aus Stein
Dependance Gutshaus Steglitz
10 Oct 2019
Jens Schubert
Am Ende der Welt steht ein Wald aus Stein
10 Oct 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Discussion:
Mythos des Marktes II
Guerilla Architects, Arno Brandlhuber, Katalin Gennburg, Katrin Lompscher, Charlotte Malterre-Barthes, Birgit Möhring
7pm
10 Oct 2019
Mythos des Marktes II
Guerilla Architects, Arno Brandlhuber, Katalin Gennburg, Katrin Lompscher, Charlotte Malterre-Barthes, Birgit Möhring
11 Oct 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Reception:
Ben Quilty
The Difficulty
Cocktail reception: 11.10., 6–8pm
11 Oct 2019
Ben Quilty
The Difficulty
11 Oct 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Discussion: Open Scores. How to program the Commons.
Isabel de Sena
Thick Webs & Continuous Relays: Feminist Epistemologies for the Digital Commons
7pm
11 Oct 2019
Isabel de Sena
Thick Webs & Continuous Relays: Feminist Epistemologies for the Digital Commons
11 Oct 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Paolo Thorsen-Nagel
11 Oct 2019
Paolo Thorsen-Nagel
11 Oct 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Acute Art@JSC Berlin
Bjarne Melgaard, Koo Jeong A
curated by Daniel Birnbaum & Monika Kerkmann
11 Oct 2019
Acute Art@JSC Berlin
Bjarne Melgaard, Koo Jeong A
11 Oct 2019 | Fri | midnight
add to calendar
Screening: #108
Ina Wudkte
11 Oct 2019
Ina Wudkte
12 Oct 2019 | Sat | 4pm
add to calendar
Talk:
Ben Quilty
4pm
12 Oct 2019
Ben Quilty
12 Oct 2019 | Sat | 4–8pm
add to calendar
Opening:
Arthur Zalewski
Le Corbusier 5 × Unité d’habitation.
12 Oct 2019
Arthur Zalewski
Le Corbusier 5 × Unité d’habitation.
12 Oct 2019 | Sat | 11am–5pm
add to calendar
Workshop: Open Scores. How to program the Commons.
Moments of Autonomy. Technofeminist Educational Strategies
11am–5pm
12 Oct 2019
Moments of Autonomy. Technofeminist Educational Strategies
13 Oct 2019 | Sun | 3pm
add to calendar
Talk: Finissage
Magic Media – Media Magic. Wulf Herzogenrath and Guests II
Lutz Dammbeck, Bjørn Melhus, Ulrike Rosenbach, Franziska Stöhr
3pm
13 Oct 2019
Magic Media – Media Magic. Wulf Herzogenrath and Guests II
Lutz Dammbeck, Bjørn Melhus, Ulrike Rosenbach, Franziska Stöhr
15 Oct 2019 | Tue | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Berlin Masters 2019
Julius Bobke, Jonas Büßecker, Nils Dunkel, Jane Garbert, Aneta Kajzer, Bianca Kennedy, Annkathrin Kluss, Zac Langdon-Pole, Lukas Liese, Sophie Schweighart
15 Oct 2019
Berlin Masters 2019
Julius Bobke, Jonas Büßecker, Nils Dunkel, Jane Garbert, Aneta Kajzer, Bianca Kennedy, Annkathrin Kluss, Zac Langdon-Pole, Lukas Liese, Sophie Schweighart
17 Oct 2019 | Thu | 6pm
add to calendar
Opening:
Love and Ethnology. The Colonial Dialectic of Sensitivity (after Hubert Fichte)
Nadja Abt, Kader Attia, Gilles Aubry, Alvin Baltrop, Gabriel Barbi, Letícia Barreto, Coletivo Bonobando, Papisto Boy, Michael Buthe, Nathalie David, Lili Reynaud Dewar, Mestre Didi, Claudia Del Fierro, Avril Forest, Alair Gomes, Renée Green, Philipp Gufler, Ayrson Heráclito, Euridice Kala, Martin Kippenberger & Akim S. aus 44, Friedl Kubelka, Cristóbal Lehyt, Pedro Lemebel, Musa Michelle Mattiuzzi, Leonore Mau, Tiona Nekkia McClodden, Virginia de Medeiros, Mario Navarro, Richard Oelze, Lil Picard, André Pierre, Daniel Richter, Pan African Space Station
17 Oct 2019
Love and Ethnology. The Colonial Dialectic of Sensitivity (after Hubert Fichte)
Nadja Abt, Kader Attia, Gilles Aubry, Alvin Baltrop, Gabriel Barbi, Letícia Barreto, Coletivo Bonobando, Papisto Boy, Michael Buthe, Nathalie David, Lili Reynaud Dewar, Mestre Didi, Claudia Del Fierro, Avril Forest, Alair Gomes, Renée Green, Philipp Gufler, Ayrson Heráclito, Euridice Kala, Martin Kippenberger & Akim S. aus 44, Friedl Kubelka, Cristóbal Lehyt, Pedro Lemebel, Musa Michelle Mattiuzzi, Leonore Mau, Tiona Nekkia McClodden, Virginia de Medeiros, Mario Navarro, Richard Oelze, Lil Picard, André Pierre, Daniel Richter, Pan African Space Station
17 Oct 2019 | Thu
add to calendar
Performance:
Josep Caballero García / Queerpraxis
Melancholía
17.+18.10. / HAU1
17 Oct 2019
Josep Caballero García / Queerpraxis
Melancholía
18 Oct 2019 | Fri | 6pm
add to calendar
Opening:
Eric Meier
18 Oct 2019
Eric Meier
18 Oct 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Jack Taylor
18 Oct 2019
Jack Taylor
18 Oct 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Cevdet Erek
Bergama Stereo
Musikwerke Bildender Künstler
18 Oct 2019
Cevdet Erek
Bergama Stereo
20 Oct 2019 | Sun | 4–6pm
add to calendar
Workshop: Der Apfel. Eine Einführung. (Immer und immer und immer wieder)
Apple tree planting and workshop for adoptive tree-parents, 4–6pm
20 Oct 2019
23 Oct 2019 | Wed | 7–10pm
add to calendar
Presentation:
TheorieMittwoch, 7–10pm
23 Oct 2019
24 Oct 2019 | Thu
add to calendar
Opening:
Hydra - Goldrausch 2019
Marie-Louise Andersson, Melo Börner, Marlene Denningmann, Eva Dittrich, Eva Funk, Martine Heuser, Ana Hupe, Mareike Jacobi, Astrid Kajsa Nylander, Marion Orfila, Mila Panic, Fiene Scharp, Millie Schwier, Lena Skrabs, Sara Wahl
24 Oct 2019
Hydra - Goldrausch 2019
Marie-Louise Andersson, Melo Börner, Marlene Denningmann, Eva Dittrich, Eva Funk, Martine Heuser, Ana Hupe, Mareike Jacobi, Astrid Kajsa Nylander, Marion Orfila, Mila Panic, Fiene Scharp, Millie Schwier, Lena Skrabs, Sara Wahl
24 Oct 2019 | Thu | 5–8pm
add to calendar
Opening:
Ryan Mosley
A planets revolution
24 Oct 2019
Ryan Mosley
A planets revolution
24 Oct 2019 | Thu | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Christian Borchert
24 Oct 2019
Christian Borchert
24 Oct 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
Marco Schmitt
A
(Ausstellungsraum IG-Metall)
24 Oct 2019
Marco Schmitt
A
24 Oct 2019 | Thu | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Award Night, 6–9pm
24 Oct 2019
25 Oct 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Die wir nie gewesen sind
Peggy Buth, Falk Haberkorn, Margret Hoppe, Sven Johne, Wiebke Loeper, Mario Pfeifer, Luise Schröder
curated by Angelika Richter
25 Oct 2019
Die wir nie gewesen sind
Peggy Buth, Falk Haberkorn, Margret Hoppe, Sven Johne, Wiebke Loeper, Mario Pfeifer, Luise Schröder
25 Oct 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Andy Hope 1930
25 Oct 2019
Andy Hope 1930
25 Oct 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Jose Dávila
(Nave)
25 Oct 2019
Jose Dávila
25 Oct 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Michael Sailstorfer
(Chapel)
25 Oct 2019
Michael Sailstorfer
25 Oct 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Jan Zöller
Possibly there‘s a possibility that everything is possible
25 Oct 2019
Jan Zöller
Possibly there‘s a possibility that everything is possible
25 Oct 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Angela de la Cruz
25 Oct 2019
Angela de la Cruz
25 Oct 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Thomas Grünfeld
25 Oct 2019
Thomas Grünfeld
25 Oct 2019 | Fri
add to calendar
Opening: 3hd Festival 2019
Creamcake
Fluid Wor(l)ds
25.+26.10. / HAU2
25 Oct 2019
Creamcake
Fluid Wor(l)ds
26 Oct 2019 | Sat | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Dennis Scholl
26 Oct 2019
Dennis Scholl
26 Oct 2019 | Sat | 4–6pm
add to calendar
Opening:
Berlin Masters Talk II, 4–6pm
26 Oct 2019
30 Oct 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening:
Show Me Your Selfie
Candice Breitz, Yeondoo Jung, David Krippendorff, Warren Neidich, Nina E. Schönefeld, Young-jun Tak, Li Zhenhua
30 Oct 2019
Show Me Your Selfie
Candice Breitz, Yeondoo Jung, David Krippendorff, Warren Neidich, Nina E. Schönefeld, Young-jun Tak, Li Zhenhua
30 Oct 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening:
Anaïs Senli
curated by Lena Johanna Reisner
30 Oct 2019
Anaïs Senli
30 Oct 2019 | Wed | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Stan Douglas
Splicing Block
curated by Paola Malavassi
30 Oct 2019
Stan Douglas
Splicing Block
01 Nov 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Ruohan Wang
01 Nov 2019
Ruohan Wang
01 Nov 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Gert & Uwe Tobias
Neue Holzschnitte
01 Nov 2019
Gert & Uwe Tobias
15 Nov 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Bronwyn Katz
15 Nov 2019
Bronwyn Katz
15 Nov 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Das Totale Tanz Theater
100 Jahre Bauhaus
15 Nov 2019
Das Totale Tanz Theater
15 Nov 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Caline Aoun
seeing is believing
Deutsche Bank "Artist of the Year" 2018/19
15 Nov 2019
Caline Aoun
seeing is believing
29 Nov 2019 | Fri | 6pm
add to calendar
Opening:
Yana Tsegay
29 Nov 2019
Yana Tsegay
29 Nov 2019 | Fri | 8pm
add to calendar
Opening:
Body Performance
Vanessa Beecroft, Yang Fudong, Jürgen Klauke, Robert Longo, Robert Mapplethorpe, Helmut Newton, Barbara Probst, Viviane Sassen, Inez & Vinoodh, Bernd Uhlig und Erwin Wurm
29 Nov 2019
Body Performance
Vanessa Beecroft, Yang Fudong, Jürgen Klauke, Robert Longo, Robert Mapplethorpe, Helmut Newton, Barbara Probst, Viviane Sassen, Inez & Vinoodh, Bernd Uhlig und Erwin Wurm
06 Dec 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Ren Hang
06 Dec 2019
Ren Hang
06 Dec 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Christopher Williams
06 Dec 2019
Christopher Williams
06 Dec 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
C/O Berlin Talent Award
06 Dec 2019
C/O Berlin Talent Award
© INDEX : Kirsa Geiser
KubaParis
Spike
Afterall
Frieze Magazine
Texte zur Kunst
good to talk.