BERLIN
 
Clayallee 174, 14195 Berlin

Saturdays by appointment only

 
25 Apr – 22 Jun 2019 Guido van der Werve Number eight, nine, twelve, thirteen, fourteen, seventeen
25 Apr – 22 Jun 2019
Guido van der Werve
Number eight, nine, twelve, thirteen, fourteen, seventeen
Kurfürstendamm 211, 10719 Berlin

Mon–Fri: 2–6pm, Sat: 11am–3pm

 
13 Apr – 08 May 2019 26 x Bauhaus Michel Aubry, Karina Bisch, Barbara Breitenfellner, Cécile Dupaquier, Stéphane Dupont, Jakob Hinrichs, Rainier Lericolais, Mirka Lugosi, Matthieu Martin, Mathieu Mercier, Emmanuel Van der Meulen, Présence Panchounette, Evariste Richer, Heidi Specker, Katrin Ströbel, Yann Sérandour, Elsa Werth, Bojan Šarčević
13 Apr – 08 May 2019
26 x Bauhaus
Michel Aubry, Karina Bisch, Barbara Breitenfellner, Cécile Dupaquier, Stéphane Dupont, Jakob Hinrichs, Rainier Lericolais, Mirka Lugosi, Matthieu Martin, Mathieu Mercier, Emmanuel Van der Meulen, Présence Panchounette, Evariste Richer, Heidi Specker, Katrin Ströbel, Yann Sérandour, Elsa Werth, Bojan Šarčević
KW Institute for Contemporary Art, Café Bravo
Auguststr. 69, 10117 Berlin
 
Please contact for information
BERLIN-MITTE
 
An der Museumsinsel
Burgstraße 27, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 2576 098 0, Website, Map
 
Please contact for information
CHARLOTTENBURG
 
Lise-Meitner Strasse 39–41, 10589 Berlin
T: +49 (0)3 34 50 5055, Website, Map

Private tours of the collection by appointment

 
ongoing Archivio Conz houses artworks, documents, editions and personal belongings collected and catalysed by Francesco Conz over the course of more than 30 years. More than a collector, he worked closely with artists from the main artistic Avantgarde movements of his time—Fluxus, Concrete Poetry, Actionism and Lettrism. He left an archive of more than three thousand items.
ongoing
Fasanenstraße 28, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 8871 3443, Website, Map

Mon–Fri: 10am–6pm and by appointment

 
26 Apr – 12 May 2019 Ruler, rete Daniel Boyd, Zac Langdon-Pole, Clare Milledge, Tomislav Nikolic, Gareth Sansom, Marian Tubbs curated by Deirdre Cannon
Schaperstraße 24, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 254 89-0, Website, Map

Please contact for further information.

 
24 Mar – 27 Apr 2019 A Utopian Stage – Festival of Arts, Shiraz-Persepolis (1967–1977) venue: silent green, Savvy Contemporary
24 Mar – 27 Apr 2019
A Utopian Stage – Festival of Arts, Shiraz-Persepolis (1967–1977)
Goethestr. 79, 10623 Berlin
T: +49 (0) 30 6150 7448, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr 2019 Matt Saunders and Jacob Proctor 4pm
27 Apr – 03 Aug 2019 Matt Saunders Duets
Fasanenstr. 30, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 88 62 40 56, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Michael Krebber Wirklichkeit erschlägt Kunst
Amerika Haus
Hardenbergstraße 22-24, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 28 444 160, Website, Map

Daily 11am-8pm

 
16 Mar – 01 Jun 2019 Cortis & Sonderegger Double Take
16 Mar – 01 Jun 2019
Cortis & Sonderegger
Double Take
16 Mar – 01 Jun 2019 Boris Mikhailov Before Sleep / After Drinking
16 Mar – 01 Jun 2019
Boris Mikhailov
Before Sleep / After Drinking
Grolmanstrasse 32/33, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 88 77 71 67, Website, Map

Mon–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr 2019 Eberhard Havekost + Catalogue Release, 4.30–5.30pm
26 Apr – 01 Jun 2019 Eberhard Havekost U Say Love
26 Apr – 01 Jun 2019 Tal R Jew Cherry, Clown and Congo
Fasanenstrasse 29, 10719 Berlin
T: +(0)30 5485 8480, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Clemens Krauss 100 Cuts
Fasanenstrasse 61, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 883 98 97, Website, Map

By appointment only

 
25 Apr – 08 Jun 2019 Imi Knoebel Neue Arbeiten
25 Apr – 08 Jun 2019
Imi Knoebel
Kantstrasse 154 A , 10623 Berlin
T: +49 (0)30 31 01 42 67, Website, Map

Thu-Sat: 1-6pm

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Mathieu Malouf
Niebuhrstr. 5, 10629 Berlin
T: +49 (030) 889 29 10, Website, Map

Mon–Fri: 9am–6pm, Sat: 11am–2pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Abraham David Christian
Mommsenstrasse 67, 10629 Berlin
T: +49 (0) 30 88 71 66 68, Website, Map

Wed–Fri: 11am–6pm, Sat: 11am–4pm and by appointment (18.7.–17.8.: limited opening)

 
26 Apr – 25 May 2019 Okka-Esther Hungerbühler Ich zeige mich von der vorteilhaftesten Seite
26 Apr – 25 May 2019 Lois Dodd Flashings
Bleibtreustraße 45, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 346 49 78 50, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
25 Apr – 29 Jun 2019 Adam Pendleton Who We Are
25 Apr – 29 Jun 2019
Adam Pendleton
Who We Are
Goethestraße 2/3, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 346 49 78 50, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
25 Apr – 29 Jun 2019 Adam Pendleton Who We Are
25 Apr – 29 Jun 2019
Adam Pendleton
Who We Are
Kaiserdamm 118, 14057 Berlin
T: +49 (0)30 28 87 78 82, Website, Map

By appointment

 
27 Apr – 04 Jul 2019 Life, Liberty and the Pursuit of Happiness William N. Copley, Robert Frank, Saul Leiter, Saul Steinberg in cooperation with Galerie Friese, venue: Meierottostrasse 1, 10719 Berlin
Bleibtreustr. 54, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 315 070 13, Website, Map

Thu+Fri: 2–7pm, Sat: 11am–4pm

 
08 Dec 2018 – 30 Apr 2019 Die Verkörperung von Öffentlichkeit Fareed Armaly, Penelope Georgiou, Josef Kramhöller, David Lamelas, Ketty La Rocca, Verena Pfisterer curated by Julia Eichler and Fabian Ginsberg
08 Dec 2018 – 30 Apr 2019
Die Verkörperung von Öffentlichkeit
Fareed Armaly, Penelope Georgiou, Josef Kramhöller, David Lamelas, Ketty La Rocca, Verena Pfisterer
Schaperstrasse 14, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 31 56 65 80, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Daniel Knorr Dip in the past
Marburger Straße 3, 10789 Berlin
T: +49 (0) 30 88 72 56 83 , Website, Map

Sat: 12–6pm

 
15 Apr – 30 Jun 2019 Emanuel Seitz
15 Apr – 30 Jun 2019
Emanuel Seitz
15 Apr – 30 Jun 2019 LG Nordström curated by Timo Niemeyer
15 Apr – 30 Jun 2019
LG Nordström
Jebensstr. 2, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 31 86 48 - 25 /56, Website, Map

Tue, Wed, Fri, Sat+Sun: 11am–7pm; Thu: 11am–8pm

 
ongoing Helmut Newton Private Property
ongoing
Helmut Newton
Private Property
01 Dec 2018 – 19 May 2019 Nudes Saul Leiter, David Lynch, Helmut Newton
01 Dec 2018 – 19 May 2019
Nudes
Saul Leiter, David Lynch, Helmut Newton
Goethestraße 2, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 7545 4290, Website, Map

Thu–Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 01 Jun 2019Würfel Das Würfel Projekt
Joachimsthaler Straße 14, 10719 Berlin

By appointment only

 
29 Mar – 01 May 2019 Simon Speiser Floats
29 Mar – 01 May 2019
Simon Speiser
Floats
Knesebeckstraße 95, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 48 49 36 00, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Florian Meisenberg & David Renggli
Goethestraße 82, 10623 Berlin
T: +49 (0)30 318 099 00, Website, Map

Tue–Sat: 11am–7pm

 
25 Apr – 27 Jul 2019 Burçak Bingöl Interrupted Halfway Through
25 Apr – 27 Jul 2019
Burçak Bingöl
Interrupted Halfway Through
FRIEDRICHSHAIN
 
Frankfurter Tor 1, 10243 Berlin
T: +49 (0)30 422 94 26, Website, Map

Mon–Sun: 11am–8pm

 
24 Apr 2019 Yuval Galili, Brandon Rosenbluth Mercury Visitation: performance evening, 7–9pm
15 Mar – 05 May 2019 Viviana Druga Confessionale curated by Lena Johanna Reisner and Sylvia Sadzinski
15 Mar – 05 May 2019
Viviana Druga
Confessionale
Karl-Marx-Allee 82, 10243 Berlin
T: +49 (0)30 275 950 770, Website, Map

Mon-Fri: 11-6pm

 
26 Apr – 21 Jun 2019 Beth Letain ultrapath
KREUZBERG
 
Oranienstr. 37, 10999 Berlin

By appointment only

 
24 Apr – 04 May 2019 Nigin Beck YEKI BUD, YEKI NABUD
24 Apr – 04 May 2019
Nigin Beck
YEKI BUD, YEKI NABUD
Alte Jakobstr. 124-128, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 78 90 26 00, Website, Map

Wed-Mon: 10am-6pm

 
ongoing 12x12. Der IBB-Videoraum in der Berlinischen Galerie (monatlich wechselnde Künstler)
ongoing
ongoing Kunst in Berlin 1880–1980. Sammlungspräsentation
ongoing
Kunst in Berlin 1880–1980.
03 – 29 Apr 201912x12. The IBB video space at Berlinische Galerie Susann Maria Hempel
03 – 29 Apr 2019
Susann Maria Hempel
05 Apr – 12 Aug 2019 Lotte Laserstein Von Angesicht zu Angesicht
05 Apr – 12 Aug 2019
Lotte Laserstein
Von Angesicht zu Angesicht
27 Apr – 19 Aug 2019 Realities:united. Fazit
Charlottenstr. 13 / Buchmann Box – Charlottenstr. 75, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 258 999 29, Website, Map

Tue–Sat: 11am-6pm; Box Wed-Sat: 2–6pm and by appointment

 
26 Apr – 29 Jun 2019 Nigel Cooke Spring in Fialta
Markgrafenstr. 67, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 24 00 86 30, Website, Map

Tue-Sat: 11am-6pm

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Asta Gröting Not feeling too cheerful: reclining figures, facades and more
Ritterstrasse 2A, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 35512054, Website, Map

Tue–Fri: 12–6pm, Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Sol Calero Archivos Olvidados
26 Apr – 15 Jun 2019 CONGLOMERATE A TV Network produced by Sol Calero, Ethan Hayes-Chute, Derek Howard, Christopher Kline and Dafna Maimon
26 Apr – 15 Jun 2019BUNGALOW Juan Antonio Olivares Vespula Vulgaris
26 Apr – 15 Jun 2019PORCINO Nona Inescu
Oranienstraße 161, 10969 Berlin

Tue–Sun: 12–7pm

 
12 Apr – 09 Jun 2019 Minerva Cuevas No Room To Play
12 Apr – 09 Jun 2019
Minerva Cuevas
No Room To Play
Gneisenaustrasse 52, 10961 Berlin

Thu–Sat:2–7pm

 
24 Apr – 30 Jun 2019 Antonia Hirsch Absorbers
24 Apr – 30 Jun 2019
Antonia Hirsch
Absorbers
Markgrafenstraße 67, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 2655 2281, Website, Map

Tue–Fri: 2–6pm and by appointment

 
08 Mar – 28 Apr 2019 The Fountain Mémoire Birgit Brenner, Christoph Girardet, Michael Kienzer, Werner Reiterer, Ricarda Roggan, Julia Schmid, Oana Vainer a.o. compiled by Rolf Bier
08 Mar – 28 Apr 2019
The Fountain Mémoire
Birgit Brenner, Christoph Girardet, Michael Kienzer, Werner Reiterer, Ricarda Roggan, Julia Schmid, Oana Vainer a.o.
Neue Grünstrasse 12, 10179 Berlin
T: +49 (0)30 50 59 68 20, Website, Map

Tue-Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 27 Jul 2019 Richard Long
Niederkirchnerstr. 7, 10963 Berlin
T: +49 (0)30 25 48 60, Website, Map

Wed–Mon: 10am–7pm, Tue: Closed

 
22 Mar – 16 Jun 2019 And Berlin Will Always Need You Nevin Aladağ, Leonor Antunes, Julieta Aranda, Andreas Siekmann und die Arbeiterinnen von Brukman, Alice Creischer, Mariechen Danz, Haris Epaminonda, Theo Eshetu, Antje Majewski und Olivier Guesselé-Garai, Olaf Holzapfel, Dorothy Iannone, Willem de Rooij, Katarina Šević, Chiharu Shiota, Simon Wachsmuth, Haegue Yang Kunst, Handwerk und Konzept Made in Berlin
22 Mar – 16 Jun 2019
And Berlin Will Always Need You
Nevin Aladağ, Leonor Antunes, Julieta Aranda, Andreas Siekmann und die Arbeiterinnen von Brukman, Alice Creischer, Mariechen Danz, Haris Epaminonda, Theo Eshetu, Antje Majewski und Olivier Guesselé-Garai, Olaf Holzapfel, Dorothy Iannone, Willem de Rooij, Katarina Šević, Chiharu Shiota, Simon Wachsmuth, Haegue Yang
25 Apr – 28 Jul 2019 Theaster Gates The Black Image Corporation
25 Apr – 28 Jul 2019
Theaster Gates
The Black Image Corporation
HAU1: Stresemannstr. 29, HAU2: Hallesches Ufer 32, HAU3: Tempelhofer Ufer 10, 10963 Berlin
T: + 49 (0)30 25 90 04 27, Website, Map

For Opening Times and Further Events Please See Website/Öffnungszeiten und weitere Veranstaltungen bitte der Website entnehmen

 
24 – 26 Apr 2019Tanz Meg Stuart / Damaged Goods & Münchner Kammerspiele UNTIL OUR HEARTS STOP HAU2 / Wiederaufnahme
24 – 26 Apr 2019
Meg Stuart / Damaged Goods & Münchner Kammerspiele
UNTIL OUR HEARTS STOP
26 – 29 Apr 2019Performance / Installation Walid Raad Les Louvres and/or Kicking the Dead HAU1 / Deutsche Premiere
Lindenstr. 9–14, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 25 993 300, Website, Map

Mon–Sun: 10am–8pm

 
16 Nov 2017 – 01 Sep 2019 Mischa Kuball res·o·nant
16 Nov 2017 – 01 Sep 2019
Mischa Kuball
res·o·nant
26 Apr 2019 Monika Werkstatt Ambient Werkstatt Elektronische Live-Improvisation in der Installation res·o·nant von Mischa Kuball, 4–8pm
27 Apr 2019 Monika Werkstatt Ambient Werkstatt Elektronische Live-Improvisation in der Installation res·o·nant von Mischa Kuball, 4–8pm
12 Apr 2018 – 06 Oct 2019 James Turrell Aural
12 Apr 2018 – 06 Oct 2019
James Turrell
Aural
Prinzessinnenstr. 29, 10969 Berlin
T: + 49 (0)30 40 50 49 53, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 08 Jun 2019 Elizabeth Jaeger Brine
Mehringplatz 8, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 99 25 63 64, Website, Map

Wed–Sat: 2pm–6pm and by appointment

 
27 Apr 2019Geflüster #5 – Installation for Radio Broadcast with JD Zazie, G Lucas Crane, DJ Schlucht Live stream: http://swimmer.hopto.org/gefluester.html
09 Mar – 18 May 2019 Ilse Henin Weiß wie Schnee
09 Mar – 18 May 2019
Ilse Henin
Weiß wie Schnee
Alexandrinenstraße 118-121, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 26 10 30 80, Website, Map

Tue–Sat: 10am–6pm, Sun: 12–6pm

 
ongoing Gartenschau Jonas Burgert, Claudia Comte, Elmgreen & Dragset, Jeppe Hein, Camille Henrot, Alicja Kwade, Atelier van Lieshout, Michael Sailstorfer, Stefan Strumbel, Tatiana Trouvé, Erwin Wurm, David Zink Yi (opening times: Fri, 11am–6pm and by appointment)
ongoing
Gartenschau
Jonas Burgert, Claudia Comte, Elmgreen & Dragset, Jeppe Hein, Camille Henrot, Alicja Kwade, Atelier van Lieshout, Michael Sailstorfer, Stefan Strumbel, Tatiana Trouvé, Erwin Wurm, David Zink Yi
27 Apr – 26 May 2019 Matthias Weischer (Nave)
27 Apr – 26 May 2019 Camille Henrot Tuesday (Chapel)
Lindenstraße 35, 10969 Berlin
T: + 49 (0)30 31 16 67 70, Website, Map

Tue–Sat: 12m–6pm

 
27 Apr – 28 Jun 2019 Clegg & Guttmann and Franz Erhard Walther
Kohlfurter Straße 41/43 , 10999 Berlin
T: +49 (0)30 688 127 10, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 13 Jul 2019 Pieter Schoolwerth Virtual Relief
Naunynstrasse 53, Gartenstudio (U1 Kottbusser Tor), 10999 Berlin
 
Please contact for information
Schauraum: Kottbusser Str. 10
Kohlfurter Str. 41-43, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 616 903 0, Website, Map

Tue–Sun: 2–7pm, Mon: Closed

 
12 Apr – 05 May 2019Solo shows by Chiu Chen-Hung, Hayden Fowler, Pija Krajewski + Irina Ojovan, Krista Belle Stewart
12 Apr – 05 May 2019
Chiu Chen-Hung, Hayden Fowler, Pija Krajewski + Irina Ojovan, Krista Belle Stewart
Mariannenplatz 2, 10997 Berlin
T: +49 (0)30 902 98 14 55, Website, Map

Daily 11am–8pm

 
13 Apr – 23 Jun 2019 Brad Downey Slow Motion Disasters
13 Apr – 23 Jun 2019
Brad Downey
Slow Motion Disasters
Reichenbergerstr. 125 / HH, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 69 54 21 65, Website, Map

Please contact for further information.

 
28 Apr 2019 REMISE IS CALLING! Tobias Dostal & A/A (Andreas Greiner & Armin Keplinger) Warmup @ KWADRAT's future space @ Reichenbergerstr. 125 HH
Rudi-Dutschke-Str. 26, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 2529 2221, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 22 Jun 2019 Fabian Knecht Bruch
Friedrichstraße 17, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 5462 2140, Website, Map

Tue–Fri: 11am–6pm, Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Axel Hütte Kosmos Tropical
Möckernstrasse 68, 10965 Berlin
T: +49 (0) 17622703019, Website, Map

By appointment only

 
12 Apr – 12 May 2019 QRT Mauser
12 Apr – 12 May 2019
QRT
Mauser
Oranienstr. 25, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 616 51 30, Website, Map

daily 12am–6pm, Fri: 12am–8pm

 
ongoing Nach der Arbeit Kunst im Untergrund Carla Åhlander,Terri Hawkins/ Tilman Vogler, Markus Klink, Lawick Müller, Sharon Paz, Jose Romussi (in Berliner U-Bahnhöfen)
ongoing
Nach der Arbeit Kunst im Untergrund
Carla Åhlander,Terri Hawkins/ Tilman Vogler, Markus Klink, Lawick Müller, Sharon Paz, Jose Romussi
13 Apr – 01 Jun 2019 Lars Preisser Zeit der letzten Brachen [Time of the last wastelands] venue: station urbaner kulturen, Auerbacher Ring 41, 12619 Berlin (Entrance: Kastanienboulevard), Thu+Sat: 3p–7pm
13 Apr – 01 Jun 2019
Lars Preisser
Zeit der letzten Brachen [Time of the last wastelands]
27 Apr – 02 Jun 2019 In the Blink of A Bird Sis Collective und Kollaborateur_innen
Glogauer Straße 17, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 922 837 88, Website, Map

Tue–Sat: 3–7pm

 
27 Apr – 12 Jun 2019 Cian Dayrit Beyond the God’s Eye
Lindenstr. 34, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 206 14 83, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Rémy Zaugg I, myself. (27.4., 3pm: Introduction by Eva Schmidt)
Lindenstr. 34, 10696 Berlin

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 22 Jun 2019 Elina Brotherus I Am Still Alive
Prinzessinnenstr. 29, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 80 92 1977, Website, Map

Wed–Sat: 12–6pm and by appointment

 
26 Apr – 22 Jun 2019 Xiyao Wang Peach Blossom Spring Story
Kottbusser Damm 7, 3rd floor, 10967 Berlin
T: +49 (0) 30 2861 0803, Website, Map

Wed–Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 22 Jun 2019 Jesse Stecklow Ditto
Markgrafenstr. 68, Passage, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 28 39 03 47, Website, Map

Tue–Fri: 11am–6pm, Sat: 12–6pm

 
18 Feb – 25 Apr 2019 Closed for alterations. The office will be open as usual.
18 Feb – 25 Apr 2019
27 Apr – 04 May 2019 Fiona Banner aka The Vanity Press
26 Apr – 01 Jun 2019 Anne-Mie van Kerckhoven Unweit von dir
Kohlfurter Strasse 41/43, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 26 24 284, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Frieda Toranzo Jaeger Deep Adaptation.
Schönleinstrasse 5 / 1st courtyard 1st floor, 10967 Berlin
T: +49 (0)30 64 82 00 49, Website, Map

Wed–Sat: 2–6pm and by appointment

 
19 Apr – 15 Jun 2019 #SADEME Federica Dauri, Pierre Molinier, Man Ray, Michael Sayles, Louis-Philippe Scoufaras, Anton Stoianov
19 Apr – 15 Jun 2019
#SADEME
Federica Dauri, Pierre Molinier, Man Ray, Michael Sayles, Louis-Philippe Scoufaras, Anton Stoianov
Lindenstr. 35, 10969 Berlin
T: +49 (0)30 61 10 73 75 , Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Dominik Lejman Haptic Aphorisms
LICHTENBERG
 
FAHRBEREITSCHAFT
Herzbergstraße 40-43, 10365 Berlin
T: +49 (0)172 210 95 25, Website, Map

By appointment only

 
26 Apr 2019 FAHRBEREITSCHAFT Kolja Reichert and Axel Haubrok on the development and future of FAHRBEREITSCHAFT after its shut down and the overall situation of collectors, institutions and galleries in Berlin today, 12pm
MITTE
 
Auguststr. 69, 10117 Berlin

Wed–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Daniel Spoerri Eggcyklopedia
im Köllnischen Park, 10179 Berlin

Tue–Sun: 11am–7pm

 
15 Feb – 04 May 2019 Worlding it Otherwise or Else Beth Collar, Stephanie Comilang, Magdalena Los, Anna M. Szaflarski curated by Marie-Christin Lender and Christopher Weickenmeier
15 Feb – 04 May 2019
Worlding it Otherwise or Else
Beth Collar, Stephanie Comilang, Magdalena Los, Anna M. Szaflarski
Bunker, Reinhardtstr. 20, 10117 Berlin
T: Tel. +49 (0)30 27 59 40 65, Website, Map
 
Please contact for information
Weydingerstr. 10, 10178 Berlin
T: + 49 (0)30 23 45 73 16, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm.

 
27 Apr – 06 Jul 2019 Raphaela Vogel Vogelspinne
Rosa-Luxemburg-Str. 15, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 2345 7316, Website, Map

Wed–Sat: 12am–6pm

 
30 Mar – 11 May 2019 Dirk Bell LICH
30 Mar – 11 May 2019
Dirk Bell
LICH
Karl-Marx-Allee 45, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 24 08 81 30, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 08 Jun 2019 Stefanie Heinze Odd Glove
Novalisstrasse 7, 10115 Berlin

Wed–Sat: 1–7pm

 
28 Mar – 28 Apr 2019 Via Lewandowsky Geometry of Obedience curated by Jungmin Lee
28 Mar – 28 Apr 2019
Via Lewandowsky
Geometry of Obedience
Linienstrasse 23, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 243 424 62, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
26 Apr – 29 Jun 2019 Julian Charrière Silent World
Rosa-Luxemburg-Str. 25, 10178 Berlin

Wed–Fri: 1–6pm, Sat: 1–4pm, or by appointment (please call 0174 9217964)

 
25 Apr 2019 ZOMBIE BABY 2019 Gabi Dziuba, Monika Baer, Dirk Bell, Hans-Jörg Mayer, Joseph Zehrer, Heimo Zobernig an exhibition of jewelry by Gabi Dziuba curated by Clémentine Deliss and Alexander Hidalgo with paintings by Hans-Jörg Mayer
25 Apr 2019
ZOMBIE BABY 2019
Gabi Dziuba, Monika Baer, Dirk Bell, Hans-Jörg Mayer, Joseph Zehrer, Heimo Zobernig
Auguststr. 26, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 280 66 05, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 01 Jun 2019 Martin Eder DYSTOPIA
Torstraße 220, 10115 Berlin
T: +40 (0)30 308 779 40, Website, Map

Tue–Fri: 2–6pm, Sat: 11am–6pm

 
24 Apr – 15 Jun 2019 Signe Pierce Reflexxxions + opening performance, 7pm
24 Apr – 15 Jun 2019
Signe Pierce
Reflexxxions
Sophienstr. 21, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 28 49 91 20, Website, Map

Saturdays by appointment only

 
ongoing Private Sammlung zeitgenössischer Kunst aller Medien, Führungen samstags nach Anmeldung / Private collection of contemporary art in all media, guided tours on Saturdays by appointment
ongoing
Institut für Auslandsbeziehungen
Linienstr. 139/140, 10115 Berlin
T: +49 (0)30 28 44 91 57, Website, Map

Tue–Sun: 2–6pm / Gallery Weekend: 26.4. 2–9pm, 27.4. 12–7pm, 28.4. 12–7pm

 
26 Apr 2019 Gallery Walk and Q&A with Arie Amaya-Akkermans, 7pm
29 Mar – 30 Jun 2019 Hera Büyüktaşcıyan Neither on the Ground, nor in the Sky
29 Mar – 30 Jun 2019
Hera Büyüktaşcıyan
Neither on the Ground, nor in the Sky
Leipzigerstr. 61, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 22 01 71 47, Website, Map

Sat: 12–4pm and by appointment

 
25 Apr – 08 Jun 2019 Matthias Lahme Love
25 Apr – 08 Jun 2019
Matthias Lahme
Love
Leipziger Straße 60, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 92106 2460, Website, Map

Sat+Sun: 12–6pm

 
26 Apr – 28 Jul 2019 Pauline Boudry / Renate Lorenz Ongoing Experiments with Strangeness
Brüderstr. 10, 10178 Berlin
T: + 49 (0)30 3988 038 0, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm (and by appointment)

 
26 Apr 2019 Cocktail reception, 6–9pm
27 Apr 2019 Heinrich Heil spricht über James Lee Byars / Talk & Breakfast, 12–1pm
23 Apr – 18 May 2019Room #4 Elisabeth Frieberg
23 Apr – 18 May 2019
Elisabeth Frieberg
16 Feb – 29 May 2019 James Lee Byars The Palace of Perfect
16 Feb – 29 May 2019
James Lee Byars
The Palace of Perfect
Weydingerstr. 6, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 27581291, Website, Map

Tue–Sat, 11am–6pm

 
27 Apr – 21 Jun 2019 Alice Tippit Delicious Sister
Auguststr. 69, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 243 45 90, Website, Map

Thu: 12–9pm, Wed–Mon: 12–7pm, Tue closed

 
26 Apr 2019 David Wojnarowicz & Ben Neill ITSOFOMO, 1989/2019 Europapremiere
27 Apr 2019 David Wojnarowicz & Ben Neill ITSOFOMO, 1989/2019 Europapremiere
09 Feb – 05 May 2019 David Wojnarowicz Photography & Film 1978–1992
09 Feb – 05 May 2019
David Wojnarowicz
Photography & Film 1978–1992
09 Feb – 05 May 2019 TIES, TALES AND TRACES. Dedicated to Frank Wagner, Independent Curator (1958–2016) curated by RealismusStudio of nGbK (Christin Lahr, Isabelle Meiffert, Ulrike Riebel, Vincent Schier, Susanne Weiß)
09 Feb – 05 May 2019
TIES, TALES AND TRACES. Dedicated to Frank Wagner, Independent Curator (1958–2016)
09 Feb – 05 May 2019 Reza Abdoh curated by Bidoun (Negar Azimi, Tiffany Malakooti, Babak Radboy), Krist Gruijthuijsen
09 Feb – 05 May 2019
Reza Abdoh
01 Jan – 31 Dec 2019A Year with Renee Gladman
01 Jan – 31 Dec 2019
Renee Gladman
Linienstraße 40, 10119 Berlin
T: +49 (0) 30 923 518, Website, Map

Wed–Fri: 2–6pm and by appointment

 
ongoing Awst & Walther BE WATER I public installation on the facade of Rosa-Luxemburg-Str. 43
ongoing
Awst & Walther
BE WATER I
27 Apr 2019 Jana Müller Publikations- und Editionsrelease, 2–6pm
06 Apr – 25 May 2019 Jana Müller Traces of Truth
06 Apr – 25 May 2019
Jana Müller
Traces of Truth
Pavillon der Volksbühne
Rosa-Luxemburg-Platz, 10119 Berlin
T: +49 (0)30 24 065 777,Map

Thu–Sun: 2–8pm

 
16 Mar – 02 Jun 2019 Starship Die nahe Zukunft
16 Mar – 02 Jun 2019
Starship
Die nahe Zukunft
Auguststr. 68, 10117 Berlin
T: + 49 (0)30 86 00 85 10, Website, Map

Wed–Mon: 12–6pm.

 
ongoing Wunderkammer Olbricht
ongoing
Wunderkammer Olbricht
15 Feb – 13 May 2019 ZOO MOCKBA – Spielzeugtiere aus der Sowjetunion – 1950 bis 1980 Die Sammlung Köpcke und Weinhold
15 Feb – 13 May 2019
ZOO MOCKBA – Spielzeugtiere aus der Sowjetunion – 1950 bis 1980
10 Apr – 18 Aug 2019 Beyond Nathalie Djurberg & Hans Berg, Jonas Burgert, Jake & Dinos Chapman, George Condo, FORT, Francisco de Goya, Kris Martin curated by Thomas Olbricht
10 Apr – 18 Aug 2019
Beyond
Nathalie Djurberg & Hans Berg, Jonas Burgert, Jake & Dinos Chapman, George Condo, FORT, Francisco de Goya, Kris Martin
27 Apr – 18 Aug 2019 B.A.R.O.C.K. Margret Eicher, Luzia Simons, Rebecca Stevenson, Myriam Thyes Künstlerische Interventionen im Schloss Caputh und in der Wunderkammer Olbricht / kuratiert von Margret Eicher und Mark Gisbourne
Auguststraße 11-13, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 2404 7404, Website, Map

Thu–Sat: 12–6pm and by appointment

 
25 Apr – 05 Aug 2019 JR - Adrian Piper - Ray Johnson
25 Apr – 05 Aug 2019
JR - Adrian Piper - Ray Johnson
Weydingerstr. 2/4, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 40 04 26 41, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Stefan Müller Schlendern im Verweilen
27 Apr – 15 Jun 2019 deadwood Maryam Jafri, Steffani Jemison, Craig Kalpakjian, Tracy Molis, Ben Morgan-Cleveland, Elliott Jamal Robbins curated by Kai Matsumiya / Kabinett
Linienstrasse 119 ABC, 10115 Berlin
T: +49 (0)30 2857 550, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 30 May 2019 Jana Euler Great White Fear
Chausseestr. 128/129, 10115 Berlin
T: +49 (0)30 280 70 20, Website, Map

Please see website for opening hours.

 
02 Mar – 28 Apr 2019 There Is Fiction in the Space Between William Engelen, Jean-Pascal Flavien, Eva Grubinger, Dafna Maimon & Ethan Hayes-Chute, Hanne Lippard, Antonia Low, Emeka Ogboh, Peles Empire, Fehras Publishing Practices, Sophie Reinhold, Nina Fischer & Maroan el Sani curated by Eva-Maria Gillich, Misal Adnan Yıldız
02 Mar – 28 Apr 2019
There Is Fiction in the Space Between
William Engelen, Jean-Pascal Flavien, Eva Grubinger, Dafna Maimon & Ethan Hayes-Chute, Hanne Lippard, Antonia Low, Emeka Ogboh, Peles Empire, Fehras Publishing Practices, Sophie Reinhold, Nina Fischer & Maroan el Sani
02 Mar – 28 Apr 2019 Arnold Dreyblatt The Resting State curated by Michaela Richter
02 Mar – 28 Apr 2019
Arnold Dreyblatt
The Resting State
02 Mar – 28 Apr 2019 Uferhallen Kunstaktien Stefan Alber, Stefka Ammon, Florian Balze, John Bock, Monica Bonvicini, Peter Dobroschke, Valérie Favre, Agathe Fleury, Heiner Franzen, Robert Gfader, Harriet Groß, Katharina Grosse, Asta Gröting, Gregor Hildebrandt, Raimund Kummer, Adrian Lohmüller, Rainer Neumeier, Jennifer Oellerich, Manfred Peckl, Karin Sander, Hansjörg Schneider, Nasan Tur, Julien Villaret curated by Arkadij Koscheew
02 Mar – 28 Apr 2019
Uferhallen Kunstaktien
Stefan Alber, Stefka Ammon, Florian Balze, John Bock, Monica Bonvicini, Peter Dobroschke, Valérie Favre, Agathe Fleury, Heiner Franzen, Robert Gfader, Harriet Groß, Katharina Grosse, Asta Gröting, Gregor Hildebrandt, Raimund Kummer, Adrian Lohmüller, Rainer Neumeier, Jennifer Oellerich, Manfred Peckl, Karin Sander, Hansjörg Schneider, Nasan Tur, Julien Villaret
27 Sep 2018 – 30 Aug 2019 Ceal Floyer curated by Kathrin Becker
27 Sep 2018 – 30 Aug 2019
Ceal Floyer
25 Apr 2019 Fehras Publishing Practices Borrowed Faces: A Prologue 7pm
25 Apr 2019
Fehras Publishing Practices
Borrowed Faces: A Prologue
Linienstr. 155, 10115 Berlin
T: +49 (0)30 288 772 77,Map

Tue–Sat: 11am–6pm (27.04.–04.05. daily 11am–7pm)

 
27 Apr – 25 May 2019 Thomas Bayrle Haufen i.Fon’s
27 Apr – 10 Aug 2019 Rirkrit Tiravanija untitled 2019 (beauté esthétique with no shampoo)
Unter den Linden 5, 10117 Berlin
T: + 49 (0)30 202 09 30, Website, Map

Mon: 10am–7pm, Wed: 10am–7pm, Thu: 10am–9pm, Fri–Sun: 10am–7pm

 
01 Feb – 27 May 2019 Objects of Wonder. British Sculpture from the Tate Collection 1950s – Present Gilbert & George, Barbara Hepworth, Damien Hirst, Helen Marten, Henry Moore a.o.
01 Feb – 27 May 2019
Objects of Wonder. British Sculpture from the Tate Collection 1950s – Present
Gilbert & George, Barbara Hepworth, Damien Hirst, Helen Marten, Henry Moore a.o.
Projektraum für Kunst und Wissenschaft
Unter den Linden 32–34, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 20 62 29 65, Website, Map

Thu–Mon: 1–7pm

 
11 Apr – 24 Jun 2019 Sissel Tolaas 22 – Molecular Communication (the process), 2019 in cooperation with Galerie Wedding
11 Apr – 24 Jun 2019
Sissel Tolaas
22 – Molecular Communication (the process), 2019
Oberwallstr. 1, 10117 Berlin
T: + 49 (0)30 20 88 64 44, Website, Map

Thu–Sun: 12–6pm

 
13 Apr – 28 Jul 2019 Straying from the line Vito Acconci, Lynda Benglis, Dara Birnbaum, Teresa Burga, Tom Burr, Tony Cokes, Eva Hesse, Irma Hünerfauth, Tim Rollins and K.O.S., Aura Rosenberg/Mike Kelly, Maria Lassnig, Leigh Ledare, Pauline Boudry & Renate Lorenz, Lee Lozano, Ulrike Müller, Anna Oppermann, Betye Saar, Heji Shin, Nancy Spero, Diamond Stingily, Elaine Sturtevant, Martine Syms, Cosey Fanni Tutti, Anna Uddenberg, Raphaela Vogel, Constantina Zavitzanos/Park McArthur curated by Nina Pohl
13 Apr – 28 Jul 2019
Straying from the line
Vito Acconci, Lynda Benglis, Dara Birnbaum, Teresa Burga, Tom Burr, Tony Cokes, Eva Hesse, Irma Hünerfauth, Tim Rollins and K.O.S., Aura Rosenberg/Mike Kelly, Maria Lassnig, Leigh Ledare, Pauline Boudry & Renate Lorenz, Lee Lozano, Ulrike Müller, Anna Oppermann, Betye Saar, Heji Shin, Nancy Spero, Diamond Stingily, Elaine Sturtevant, Martine Syms, Cosey Fanni Tutti, Anna Uddenberg, Raphaela Vogel, Constantina Zavitzanos/Park McArthur
Charlottenstr. 24, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 2060 8990, Website, Map

Tue–Sat: 12–6pm and by appointment

 
12 Mar – 25 Apr 2019 Closed due to renovation.
12 Mar – 25 Apr 2019
27 Apr – 29 Jun 2019 Jonathan Lasker Recent Paintings
27 Apr – 29 Jun 2019 Alice Aycock Twister Grande
Linienstr. 57, 10119 Berlin

Fri–Sun: 1–6pm

 
26 Apr – 12 May 2019 Wellen Friederike Feldmann, Christian Schwarzwald
Rosa-Luxemburg-Straße 45, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 2838 6464, Website, Map

Gallery Weekend: Fri 11am–9pm, Sat+Sun: 11am–7pm / regular: Mon–Fri noon–6pm

 
25 Apr 2019 Donika Kelly American Beasts 7pm
25 Apr 2019
Donika Kelly
American Beasts
26 Apr – 17 May 2019 Beier – Denny – Lu Recent Editions
Oranienburger Str. 18, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 28 88 40 30, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 27 Jul 2019 Peter Fischli   David Weiss Haus
27 Apr – 27 Jul 2019 Reinhard Mucha Mucha Unnötig – Das Ende vom Lied
27 Apr – 27 Jul 2019 Andrea Robbins and Max Becher NATIVIST AMERICANS
Tschechisches Zentrum Berlin, Wilhelmstr. 44 / Eingang Mohrenstr., 10117 Berlin
T: + 49 (0)30 206 09 89 00, Website, Map

Tue–Sat: 2–6pm

 
26 Apr – 05 Jun 2019 Leinemann Kunstpreis – Negative Realism Die Akademie der Bildenden Künste in Prag und die Leinmann-Stiftung für Bildung und Kunst zeigen Werke der ausgezeichneten Künstler*innen, ergänzt um Werke von Andreas Greiner und Julius von Bismarck
Babylon (Big Cinema Hall), Rosa-Luxemburg-Straße 30, 10178 Berlin
T: +49 (0) 1714309707, Website, Map

12am, Admission Free

 
17 May 2019#105 Jan-Peter E.R. Sonntag in Kooperation mit Villa Aurora & Thomas Mann House e.V., midnight
MOABIT
 
Gotzkowskystr. 16, 10555 Berlin

By appointment only

 
27 Apr – 16 Jun 2019 Magnus Andersen Orchard - Improvement of Sensibility
Alt-Moabit 110, 10559 Berlin
T: +49 (0)30 25 93 46 51, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 15 Jun 2019 Anne Neukamp ALT-MOA-BIT
NEUKöLLN
 
Bōhmische Str. 11–12, 12055 Berlin
T: +49 (0)174 3621 994, Website, Map

Tue–Fri: 3pm–7pm and by appointment

 
13 Apr – 15 Jun 2019 Greenery David Adamo & Simon James Phillips
13 Apr – 15 Jun 2019
Greenery
David Adamo & Simon James Phillips
Schierker Str. 8, 12051 Berlin
T: +49 (0) 30 568 23 939, Website, Map

Daily: 10–8pm

 
13 Apr – 14 Aug 2019 Druck Druck Druck curated by Nina Prader and John Z. Komurki
13 Apr – 14 Aug 2019
Druck Druck Druck
Karl-Marx-Str. 141, 12043 Berlin
T: +49(0) 90239 4084, Website, Map

Mon–Sun: 10am–8pm

 
30 Mar – 19 May 2019 City Movement – Von Menschen und Räumen Bani Abidi, Larissa Fassler, Bruno Di Lecce, Anahita Razmi, Mandla Reuter, Hélène Rigny curated by Isabelle Stamm
30 Mar – 19 May 2019
City Movement – Von Menschen und Räumen
Bani Abidi, Larissa Fassler, Bruno Di Lecce, Anahita Razmi, Mandla Reuter, Hélène Rigny
Altenbrakerstraße 18, 12053 Berlin

Sundays: 2–6pm and by appointment

 
29 Apr – 26 May 2019 Cloak of Mercy Caroline David, Claude Eigan, Maren Karlson, Julian Jakob Kneer, Alexandra Koumantaki, Tora Schultz Larsen, Anni Puolakka, Lauryn Youden curated by Christina Gigliotti
Am Sudhaus 3, 12053 Berlin
T: +49 (0)30 83215 9120 , Website, Map

Wed–Sun, 12–6pm

 
09 Sep 2018 – 12 May 2019 Thomas Scheibitz Plateau mit Halbfigur Kesselhaus
09 Sep 2018 – 12 May 2019
Thomas Scheibitz
Plateau mit Halbfigur
10 Mar – 21 Jul 2019 Behind the Screen Gonzalo Reyes Araos, !Mediengruppe Bitnik, Constant Dullaart, Jonas Lund, Tristan Schulze, Addie Wagenknecht, Julia Weißenberg curated by Anne Schwanz, Maschinenhaus M2
10 Mar – 21 Jul 2019
Behind the Screen
Gonzalo Reyes Araos, !Mediengruppe Bitnik, Constant Dullaart, Jonas Lund, Tristan Schulze, Addie Wagenknecht, Julia Weißenberg
10 Mar – 21 Jul 2019 Jonathan Monk Exhibit Model Four – plus invited guests Maschinenhaus M1
10 Mar – 21 Jul 2019
Jonathan Monk
Exhibit Model Four – plus invited guests
Karl-Marx-Strasse 58 (Hinterhof), 12043 Berlin

Open by appointment only, please contact: pelesempire@gmail.com

 
29 Mar – 28 Apr 2019 Julie Born Schwartz Ex-voto
29 Mar – 28 Apr 2019
Julie Born Schwartz
Ex-voto
PRENZLAUER BERG
 
Schönhauser Allee 28, 10435 Berlin

By appointment only.

 
25 Apr – 08 Jun 2019 Ingrid Wiener Träume
25 Apr – 08 Jun 2019
Ingrid Wiener
Träume
Knaackstr. 12, 10405 Berlin

Saturdays 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr 2019Reception majerus wool warhol…"cold beer" the "smudge tool" and other short stories 10am–1pm
10 Apr 2019 – 07 Mar 2020 majerus wool warhol…"cold beer" the "smudge tool" and other short stories curated by Peter Pakesch
10 Apr 2019 – 07 Mar 2020
majerus wool warhol…"cold beer" the "smudge tool" and other short stories
Lychenerstrasse 12, 10437 Berlin

By appointment only

 
27 Apr – 26 May 2019 Merlin James Untitled (Sex)
Schönhauser Allee 161a, 10435 Berlin

Please contact for further information

 
18 – 25 Apr 2019 Keren Shalev Silence & Structure
18 – 25 Apr 2019
Keren Shalev
Silence & Structure
SCHöNEBERG
 
Potsdamer Straße 85, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 31 99 81 01 , Website, Map

Tue–Sat: 11–6pm and by appointment

 
27 Apr – 08 Jun 2019 Björn Dahlem Club Strangeness (Hubble Ultra Deep Space)
Keithstr. 15, 10787 Berlin

Wed–Sat: 12–6pm

 
29 Mar – 11 May 2019 Rory Pilgrim The Resounding Bell
29 Mar – 11 May 2019
Rory Pilgrim
The Resounding Bell
Potsdamer Strasse 77-87, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 6449 31510, Website, Map

Tue-Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 22 Jun 2019 Bernar Venet Indeterminacy
Schöneberger Ufer 61, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 2639 7620, Website, Map

Tue-Sat: 12–6pm and by appointment

 
27 Apr – 29 Jun 2019 Veit Laurent Kurz Nutrition and Drama
Haus Huth
Alte Potsdamer Str. 5, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 25 94 14 20, Website, Map

Daily 11am–6pm, admission free

 
24 Nov 2018 – 10 Jun 2019 Evoking Reality. Konstitution von Wirklichkeit in Fotografie und Videokunst Mustafah Abdulaziz, Jane Alexander, Clément Cogitore, Cao Fei curated by Renate Wiehager and Nadine Isabelle Henrich
24 Nov 2018 – 10 Jun 2019
Evoking Reality. Konstitution von Wirklichkeit in Fotografie und Videokunst
Mustafah Abdulaziz, Jane Alexander, Clément Cogitore, Cao Fei
Bülowstr. 74, 10783 Berlin
T: +49 (0)30  26 39 49 85, Website, Map

Saturdays only: 12–6pm

 
Please contact for information
Prager Str. 5, 10779 Berlin
T: +49 (0)30 32 30 40 69, Website, Map

Wed–Fri: 11am–6pm, Sat: 12–4pm

 
03 Apr – 13 Jul 2019 Olaf Metzel In die Produktion Grafiken und Multiples von 1985 bis 2019
03 Apr – 13 Jul 2019
Olaf Metzel
In die Produktion
Potsdamer Straße 77–87, Haus H, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 74 78 03 85, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
Please contact for information
Schöneberger Ufer 59, 10785 Berlin

Wed–Sat: 1–6pm

 
26 Apr – 01 Jun 2019 Femke Herregraven corrupted air
Winterfeldtstr. 31, 10718 Berlin

27.+28.4. 12–6pm or by appointment

 
27 Apr – 12 May 2019 Neue Horizonte David Austen, Jesse Darling, Heinz Frank, Tonio Kröner, Michaela Meise, Phung-Tien Phan, Elif Saydam
Potsdamer Straße 96, 10785 Berlin
T: +49 (0) 30 9837 4477, Website, Map

Wed–Sat: 11am–6pm or by appointment

 
27 Apr – 01 Jun 2019 Longan Yida He, Kim Heecheon, Wenmin Tong, Evelyn Taocheng Wang curated by Aimee Lin
Potsdamer Str. 63, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 259 272 50 , Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 03 Aug 2019 Art & Language Devinera qui Pourra (Figure it out who can)
Potsdamer Straße 83, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 39 40 48 40, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 13 Jul 2019 Michael Buthe Die Tagebücher und Buchobjekte 1963–1994
Mansteinstraße 3, 10783 Berlin

By appointment only

 
12 Apr – 11 May 2019 Agnes Scherer The Teacher + opening performance
12 Apr – 11 May 2019
Agnes Scherer
The Teacher
Kulmer Straße 17 , 10738 Berlin
T: +49 (0)162 70100 44, Website, Map

Thu–Sat: 12–6pm and by appointment

 
25 Apr – 25 May 2019 Curating Makes No Sense FLAME
25 Apr – 25 May 2019
Curating Makes No Sense
FLAME
Potsdamer Str. 97, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 97 00 50 99, Website, Map

Thu–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
23 Mar – 25 Apr 2019 Please contact the gallery for further information.
23 Mar – 25 Apr 2019
26 Apr – 27 Jul 2019 Jorinde Voigt Prototypes and Multiples
Dessauer Str. 6–7, 10963 Berlin
T: + 49 (0)30 261 030 80,Map

Please contact for further information.

 
27 – 28 Apr 2019 Jeppe Hein Behind Hein
Bülowstraße 90, 10783 Berlin
T: +49 (0)30 818 018 68, Website, Map

Wed–Sun: 11am–6pm

 
06 Apr – 04 May 2019 Bethan Huws Reading Duchamp - Research Notes 2007–2014
06 Apr – 04 May 2019
Bethan Huws
Reading Duchamp - Research Notes 2007–2014
Kurfürstenstr. 24/25, 10785 Berlin
T: +49(0)30 219 72 220, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
27 Apr – 22 Jun 2019 Math Bass To Name A Few
Potsdamer Straße 63, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 394 09 68 50, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 22 Jun 2019 Natalia Stachon A Plot of Undiscovered Ground
Wiensowski&Harbord Bunker, Lützowstrasse 32, 10785 Berlin
T: +49 (0) 30 400 459 42, Website, Map

24.+25.4.: 12–4pm, 26.–28.4.: 11am–9pm, 29.4.–5.5.: by appointment

 
24 Apr – 05 May 2019 Donkôkéné Zwei – A German Subtitle Raphael Dembele, Zonatan Dembele, Lisa Braun, Ferdinand Dölberg, Milan Dölberg, Fabian Hub, Magnus Krüger, Yannick Riemer, Greta Wildhage Ausstellung zum Artist-in-Residence-Programm im Operndorf Afrika, Burkina Faso
24 Apr – 05 May 2019
Donkôkéné Zwei – A German Subtitle
Raphael Dembele, Zonatan Dembele, Lisa Braun, Ferdinand Dölberg, Milan Dölberg, Fabian Hub, Magnus Krüger, Yannick Riemer, Greta Wildhage
Potsdamer Strasse 77-87 Building G (Second Backyard), 10785 Berlin
T: + 49 (0)30 39 80 52 36, Website, Map

Tue–Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Horia Damian
Potsdamer Straße 120, 10785 Berlin
T: +49 (0)172 619 4863, Website, Map

Thu–Sat: 11am–6pm and by appointment

 
26 Apr – 08 Jun 2019 innocence co-curated by Alexandra Symons Sutcliffe and Justin Polera
Schöneberger Ufer 61, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 246 492 00, Website, Map

Tue–Sat: 12–6pm

 
26 Apr – 25 Jun 2019 Daniel Lergon Rotverschiebung
Schöneberger Ufer 71, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 25 93 86 07, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 29 Jun 2019 Ernst Wilhelm Nay Späte Bilder / Late Paintings
Potsdamer Strasse 81 E, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 37 44 33 133, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Ryan Gander Some Other Life
Genthiner Str. 36, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 261 032 83, Website, Map

Mon–Fri: 10am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Kaspar Müller Why always me?
Potsdamer Strasse 70, 10785 Berlin

Sat: 12–6pm and by appointment

 
26 Apr – 01 Jun 2019 Oscar Enberg Death of a Housewife
Potsdamer Straße 118, backyard, 10785 Berlin

Thu-Fri: 11am–4pm, Sat: 12–6pm and by appointment

 
27 Apr – 18 May 2019 On The Name Of The Figure in Painting Isabel Alicia Baptista, Xenia Bond, Ryan Cullen, Tom Król, Malte Zenses
Potsdamer Straße 87, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 2478 1038, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 29 Jun 2019 Kan Xuan Racing Gravels
Pohlstraße 64, 10785 Berlin
T: +49   (0)30  86 43 01 20, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
26 Apr – 15 Jun 2019 Šejla Kamerić We come with a bow
Gallery & Art Bookshop
Schöneberger Ufer 65, 3rd Floor, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 28 38 53 52, Website, Map

Tue–Fri: 1–6pm, Sat: 12m–6pm

 
27 Apr – 27 Jul 2019 Kim Yong-Ik This is not the answer
Mansteinstraße 5, 10783 Berlin
T: +49 (0)30 28 59 89 07, Website, Map

Tue–Sat: 12n–6pm

 
06 Apr – 01 Jun 2019 Peter Duka Antibeichte
06 Apr – 01 Jun 2019
Peter Duka
Antibeichte
TEMPELHOF
 
Tempelhofer Damm 2, 12101 Berlin
T: +49 (0)30 259 2449 0 , Website, Map

Wed–Sat: 11am–6pm

 
27 Apr – 31 Aug 2019 Werke aus der Sammlung Unruh Kai Althoff, Donald Baechler, Joseph Beuys, Cosima von Bonin, Hanne Darboven, Thomas Eggerer, Joanne Greenbaum, Channa Horwitz, Annette Kelm, Jannis Kounellis, Jonathan Meese, Bjarne Melgaard, Marcel Odenbach, Albert Oehlen, David Salle, Ena Swansea, Philip Taafe, Paul Thek, Wolfgang Tillmans, Rosemarie Trockel, Lawrence Weiner, Amelie von Wulffen
Malzfabrik, Bessemerstr. 2-14, 12103 Berlin
T: +49 (0)30 710 930, Website, Map

Wed–Sat: 3–7pm

 
ongoing D'EST O’ Mystical East and West: Online Platform for Video Art from the Former "East" and "West" / www.d-est.com
ongoing
D'EST
ongoing CHAPTER #3 and #4 of D’EST Maja Čule, Doplgenger, Kerstin Honeit, Ana Hušman, Marija Bozinovska Jones, Ilona Németh, Katrin Nenasheva, Phuong Linh Nguyen, Elske Rosenfeld, Selma Selman, Shelly Silver, Marta Popivoda & Ana Vujanović a.o. A Multi-Curatorial Online Platform for Video Art from the Former ‘East’ and ‘West’. www.d-est.com
ongoing
CHAPTER #3 and #4 of D’EST
Maja Čule, Doplgenger, Kerstin Honeit, Ana Hušman, Marija Bozinovska Jones, Ilona Németh, Katrin Nenasheva, Phuong Linh Nguyen, Elske Rosenfeld, Selma Selman, Shelly Silver, Marta Popivoda & Ana Vujanović a.o.
18 Apr – 02 Jun 2019 Linh Phuong Nguyen Trùng Mù (Endless, Sightless) curated by N*A*I*L*S hacks, facts, fictions as part of Caring for Conflict (opening times: Wed–Fri, 3–7pm)
18 Apr – 02 Jun 2019
Linh Phuong Nguyen
Trùng Mù (Endless, Sightless)
TIERGARTEN
 
Hanseatenweg 10, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 200 57 2000, Website, Map

Tue–Sun:10am–8pm

 
ongoing Arnold Dreyblatt REPERTOIRE Multimedia Installation, daily: 10am–8pm
ongoing
Arnold Dreyblatt
REPERTOIRE
Pariser Platz 4, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 200 571 000, Website, Map

Daily: 10am–8pm

 
12 Apr – 10 Jun 2019 Eileen Gray E.1027 Master Bedroom
12 Apr – 10 Jun 2019
Eileen Gray
E.1027 Master Bedroom
Fasanenplatz / Fasanenstrasse 61 , 10719 Berlin
T: +49 (0)30 28 39 11 53, Website, Map

Tue-Sat: 11am–6pm

 
25 May – 07 Sep 2019 Kunst über Kunst
Bleibtreustraße 41, (Eingang über Mommsenstraße 4), 10623 Berlin
T: +49 (0)30 28 39 11 53, Website, Map

Tue–Sat: 11am–6pm

 
04 May – 08 Jun 2019 Luca Trevisani Pièce Unique IV
Invalidenstr. 50/51, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 39 78 34 11, Website, Map

Tue, Wed, Fri: 10am–6pm; Thu: 10am–8pm; Sat, Sun: 11am–6pm

 
ongoing Die Sammlungen. The Collections. Les Collections. Major works from the Nationalgalerie, the Marx and Marzona Collections as well as the Friedrich Christian Flick Collection at Hamburger Bahnhof in varying constellations
ongoing
Die Sammlungen. The Collections. Les Collections.
25 Apr 2019Perspektivwechsel Marco Clausen Die Stadt kompostieren. Vom Vergehen und Wiederaufblühen des Prinzessinnengarten Kreuzberg 6pm
25 Apr 2019
Marco Clausen
Die Stadt kompostieren. Vom Vergehen und Wiederaufblühen des Prinzessinnengarten Kreuzberg
16 Nov 2018 – 12 May 2019 How to talk with birds, trees, fish, shells, snakes, bulls and lions Antje Majewski mit Agnieszka Brzeżańska & Ewa Ciepielewska, Carolina Caycedo, Paweł Freisler, Olivier Guesselé-Garai, Tamás Kaszás, Paulo Nazareth, Guarani-Kaiowa & Luciana de Oliveira, Issa Samb, Xu Tan, Hervé Yamguen
16 Nov 2018 – 12 May 2019
How to talk with birds, trees, fish, shells, snakes, bulls and lions
Antje Majewski mit Agnieszka Brzeżańska & Ewa Ciepielewska, Carolina Caycedo, Paweł Freisler, Olivier Guesselé-Garai, Tamás Kaszás, Paulo Nazareth, Guarani-Kaiowa & Luciana de Oliveira, Issa Samb, Xu Tan, Hervé Yamguen
29 Mar – 01 Sep 2019 Jack Whitten Jack’s Jacks
29 Mar – 01 Sep 2019
Jack Whitten
Jack’s Jacks
01 Nov 2018 – 08 Sep 2019 Der Elefant im Raum Skulpturen aus der Sammlung Marx und der Sammlung der Nationalgalerie
01 Nov 2018 – 08 Sep 2019
Der Elefant im Raum
12 Apr – 15 Sep 2019 Emil Nolde Eine deutsche Legende. Der Künstler im Nationalsozialismus "Neue Galerie" im Hamburger Bahnhof
12 Apr – 15 Sep 2019
Emil Nolde
Eine deutsche Legende. Der Künstler im Nationalsozialismus
15 Dec 2018 – 29 Sep 2019 Local Histories Jenny Holzer, Donald Judd, Konrad Lueg, Bruce Nauman
15 Dec 2018 – 29 Sep 2019
Local Histories
Jenny Holzer, Donald Judd, Konrad Lueg, Bruce Nauman
26 Apr – 06 Oct 2019 Andreas Mühe Mischpoche
Lützowplatz 9 , 10785 Berlin
T: +49 (0)30 261 38 05, Website, Map

Tue–Sun: 11–6pm

 
29 Mar – 10 May 2019 Europa Verlassen Felicitas Hoppe, Alexej Meschtschanow, Jana Müller in cooperation with Frontviews, venue: IG Metall, Alte Jakobstraße 149, 10969 Berlin
29 Mar – 10 May 2019
Europa Verlassen
Felicitas Hoppe, Alexej Meschtschanow, Jana Müller
21 Mar – 26 May 2019 GLOBAL NATIONAL Ulf Aminde, Candice Breitz, Peter Friedl, Nadira Husain, Bethan Huws, Michaela Meise, Olaf Metzel, Marina Naprushkina, Dan Perjovschi, Oliver Ressler, Martha Rosler, Christine Würmell curated by Raimar Stange
21 Mar – 26 May 2019
GLOBAL NATIONAL
Ulf Aminde, Candice Breitz, Peter Friedl, Nadira Husain, Bethan Huws, Michaela Meise, Olaf Metzel, Marina Naprushkina, Dan Perjovschi, Oliver Ressler, Martha Rosler, Christine Würmell
06 Apr – 26 May 2019 Entering, Permanent, Welt, Attrappe Oliver van den Berg, Miriam Böhm, Jürgen Drescher, Claus Goedicke, Joachim Grommek, Claudia Kugler, Johanna von Monkiewitsch, Kathrin Sonntag, René Wirths curated by Andreas Koch and Peter K. Koch (Studiogalerie)
06 Apr – 26 May 2019
Entering, Permanent, Welt, Attrappe
Oliver van den Berg, Miriam Böhm, Jürgen Drescher, Claus Goedicke, Joachim Grommek, Claudia Kugler, Johanna von Monkiewitsch, Kathrin Sonntag, René Wirths
06 Apr – 20 Oct 2019HaL Hofskulptur #4 Andreas Koch
06 Apr – 20 Oct 2019
Andreas Koch
John-Foster-Dulles-Allee 10, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 397 87-0, Website, Map

Daily: 10am–7pm, Exhibition: Wed–Mon: 11am–7pm, Tue: Closed

 
25 Apr 2019Art, Discourse, Performance Life Forms Lisa Baraitser, Rosi Braidotti, Luis Campos, Grégoire Chamayou, Maria Chehonadskih, Hu Fang, Yuk Hui, Melody Jue, Luciana Parisi, Sascha Pohflepp, Elizabeth A. Povinelli, Kaushik Sunder Rajan, Bronislaw Szerszynsnki, Kōki Tanaka, Gary Tomlinson, John Tresch a.o.
25 Apr 2019
Life Forms
Lisa Baraitser, Rosi Braidotti, Luis Campos, Grégoire Chamayou, Maria Chehonadskih, Hu Fang, Yuk Hui, Melody Jue, Luciana Parisi, Sascha Pohflepp, Elizabeth A. Povinelli, Kaushik Sunder Rajan, Bronislaw Szerszynsnki, Kōki Tanaka, Gary Tomlinson, John Tresch a.o.
15 Mar – 10 Jun 2019 bauhaus imaginista curated by Marion von Osten and Grant Watson
15 Mar – 10 Jun 2019
bauhaus imaginista
Haus der Kulturen der Welt, Hanseatenweg, 10557 Berlin, 10557 Berlin

Fri: 5–9pm, Sat+Sun: 12–7pm

 
03 – 05 May 2019 MISS READ: The Berlin Art Book Festival More than 250 international artists/authors, artists periodicals and art publishers.
Jebensstraße 2, 10623 Berlin

Tue, Wed, Fri: 11am–7pm; Thu: 11am–8pm; Sat, Sun: 11am–7pm

 
26 Apr – 02 Jun 2019SEEN BY #12 When you're on the Net, are you lost? Or found? And the rest of us—lost or found—are we on it, or in it? Erfan Aboutalebi, Timon & Melchior Grau, Pegah Keshmirshekan, Maximilian Klawitter, Daria Kozlova, Vanda Skacalova curated by Elisa R. Linn
TREPTOW
 
Sammlung für Gegenwartskunst
Reinbeckstrasse 17, 12459 Berlin
T: +49 (0)30 20 393 111, Website, Map

Thu–Fri: 4–8pm, Sat+Sun: 11am–8pm

 
12 Apr – 28 Jul 2019 Roger Melis Die Ostdeutschen. Fotografien aus drei Jahrzehnten DDR
12 Apr – 28 Jul 2019
Roger Melis
Die Ostdeutschen. Fotografien aus drei Jahrzehnten DDR
WEDDING
 
Müllerstraße 146/47, 13353 Berlin
T: +49 (0)30 90 184 2385, Website, Map

Please see website for further Information.

 
27 Apr 2019 2 x 22 with curators Solvej Ovesen and Christina Landbrecht, at Galerie Wedding and Schering Stiftung
19 Apr – 01 Jun 2019 Sissel Tolaas 22 (in Kooperation mit der Schering Stiftung)
19 Apr – 01 Jun 2019
Sissel Tolaas
22
Prinzenallee 78/79, 13357 Berlin
T: +49 (0)176 3104 8290, Website, Map

Wed–Fri: 2–6pm

 
25 Apr – 21 Jun 2019 Josephine Meckseper tu nichts gut
25 Apr – 21 Jun 2019
Josephine Meckseper
tu nichts gut
Gerichtstr. 23 / Hof 5, 13347 Berlin

Wed–Sat: 3–7pm

 
04 – 24 May 2019 Jennifer Lyn Morone COOP
im Sommerbad Humboldthain
Wiesenstrasse 1 (accessible only through the pool entrance), 13357 Berlin

Mon–Sun: 10am–6pm / Pool admission: 5,50€ / 3,50€ (reduced)

 
01 Jun – 01 Sep 2019 AMOUR Gili Avissar, Kira Bunse, Creamcake, Natalie Czech, Constant Dullart, Julie Favreau, Bertrand Flanet, Young Boy Dancing Group, Das Helmi & Guests, Luzie Meyer, Hayal Pozanti, Broken Dimanche Press, Dylan Spencer-Davidson, Starship, Daniel Steegmann-Mangrané, Elisabeth Wood & Anonymous Writers curated by Nele Heinevetter
Badstraße 66 / Hinterhof, 13357 Berlin

Please contact for further information.

 
Please contact for information
WEISSENSEE
 
Streustraße 90, 13086 Berlin
T: +49 (0)30 9302 8725, Website, Map

Wed–Sat: 1–6pm and by appointment

 
06 Apr – 08 Jun 2019 Alexander Iskin
06 Apr – 08 Jun 2019
Alexander Iskin
WESTEND
 
Sensburger Allee 25, 14055 Berlin
T: +49 (0)30 304 21 44, Website, Map

Mon–Sun: 10–6pm

 
23 Feb – 01 May 2019 Bunte Steine Stefan Guggisberg, Kai Schiemenz, William Tucker curated by Katherina Perlongo and Elisa Tamaschke
23 Feb – 01 May 2019
Bunte Steine
Stefan Guggisberg, Kai Schiemenz, William Tucker
WILMERSDORF
 
Bundesallee 221, 10719 Berlin
T: +49 (0)30 2391 9560, Website, Map

Thu–Sat: 1–6pm

 
29 Mar – 18 May 2019 Evan Nesbit
29 Mar – 18 May 2019
Evan Nesbit
ZEHLENDORF
 
Argentinische Allee 30, 14163 Berlin
T: +49 (0)30 801 89 35, Website, Map

Mon–Sat: 11am–7pm

 
24 Apr 2019 Ammar al-Beik ONE TO FREE 7pm
09 Mar – 05 May 2019 Ammar al-Beik ONE TO FREE
09 Mar – 05 May 2019
Ammar al-Beik
ONE TO FREE
Grunewaldstr. 55, 12165 Berlin
T: +49 (0)30 90299 2212, Website, Map

Mon–Sun: 10am–18pm

 
13 Apr – 10 Jun 2019 Nasan Tur Back and Forth curated by Christine Nippe
13 Apr – 10 Jun 2019
Nasan Tur
Back and Forth
12 Apr – 23 Jun 2019 Rebecca Raue Notizen vom Rand der Zeit curated by Brigitte Hausmann / venue: Dependance Gutshaus Steglitz
12 Apr – 23 Jun 2019
Rebecca Raue
Notizen vom Rand der Zeit
 
Please see website for venues and details., Berlin

26.4.: 6–9pm, 27.+28.4.: 11am–7pm

 
26 – 28 Apr 2019 Das Gallery Weekend Berlin eröffnet zum 15. Mal, weitere Informationen unter: / The Gallery Weekend Berlin opens with its 15th, further information at: www.gallery-weekend-berlin.de
 
01 – 30 Jun 2019 When The Hunger Starts
© INDEX : Kirsa Geiser
KubaParis
Spike
Texte zur Kunst
Afterall
Monopol
Frieze Magazine